Agnieszka Oświecińska i Dawid Giersztof na podium Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego ,,Polska Piastowska”

06.06.2024r. w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Białymstoku odbył się XXIII Ogólnopolski Konkurs Historyczny ,,Polska Piastowska”. Udział w nim wzięło 29 najlepszych licealistów z kraju, m.in. z Łodzi, Chełmna, Lubartowa, Siedlec, Suwałk, Białegostoku, Bielska i innych miast.

Z radością informujemy, że wielki sukces odnieśli nasi uczniowie: Agnieszka Oświecińska z kl. II A i Dawid Giersztof z kl. III A. Agnieszka uzyskała 3 wynik w kraju i została laureatką ( jako jedna z pięciu), zaś Dawid zajął 6 miejsce i został finalistą (do tytułu laureata zabrakło mu 2 punktów). Oprócz dyplomów i cennych nagród rzeczowych otrzymali indeksy na Wydział Historii Uniwersytetu w Białymstoku (są przyjęci poza postępowaniem rekrutacyjnym). 

Wszyscy uczestnicy konkursu rozwiązywali test historyczny, na który składały się teksty źródłowe, mapki, należało także wykazać się znajomością postaci historycznych, zabytków w stylu romańskim i gotyckim. 

W ocenie uczestników konkursu, jak i opiekunów stwierdzono, że test był trudny i wymagał bardzo obszernej wiedzy o polskich Piastach. Uczniowie pracowali pod opieką merytoryczną Mirosława Hańczaruka. 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: Mirosław Hańczaruk, zdjęcia: Bożena Kłoczko, Mirosław Hańczaruk