” X Regionalna Olimpiada Historyczna Wiedzy o Armii Krajowej, jej poprzedniczkach i następczyniach” 

14.02.2024 r. sześcioro kadetów z klasy 3c oraz 2c oddziałów przygotowania wojskowego wzięło udział w I etapie ” X Regionalnej Olimpiady Historycznej Wiedzy o Armii Krajowej, jej poprzedniczkach i następczyniach”, zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku i Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem.

  Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „Rok 1944”- w związku z 80. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. Uczniowie, którzy uzyskają w eliminacjach najlepsze wyniki wystąpią w Finale Olimpiady planowanym na 14 marca w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Olimpijskie zmagania i stres pomógł uczniom rozładować koncert w wykonaniu zespołu Euforia.

  Po zakończeniu eliminacji kadeci udali się pod Pomnik Ofiar Rządów Totalitarnych, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Potem przy Pomniku ku czci kpt. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy z oddziałów partyzanckich Obwodu AK-AKO-WiN Wysokie Mazowieckie oraz 6 Brygady Wileńskiej AK wystawili wartę. Zwiedzili także Pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej.

  Dziękujemy Panu Karolowi, który poświęcił swój wolny czas i pokazał nam fragment ciekawej historii miasta. 

 Tekst: Maria Pawełko kl. II c, Zdjęcia: Maria Pawełko IIc, Janusz Bielawski