Z wizytą w Liceo Scientifico Statale „G. Pellecchia” w Cassino

Od 7 do 10 lutego 2024 roku delegacja w składzie: Jarosław Budnik – dyrektor szkoły oraz nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej: Elżbieta Kondracka i Janusz Bielawski uczestniczyli w wizycie przygotowawczej w miejscowości Cassino we Włoszech. Cassino to szczególnie ważne miejsce w historii II wojny światowej. To wokół tej miejscowości doszło do wielkiej bitwy, w której naprzeciw siebie stanęli żołnierze koalicji antyhitlerowskiej i niemieckie oddziały wojskowe. Stawką tej bitwy było otwarcie drogi na Rzym Szczególną rolę w tym konflikcie odegrali polscy żołnierze, którym udało się przełamać niemiecki opór i zdobyć wzgórze z  Klasztorem Monte Cassino.

 Wizyta przygotowawcza realizowana przez nauczycieli miała doprowadzić do nawiązania kontaktów ze szkołą: Liceo Scientifico Statale „G. Pellecchia” Cassino oraz zaplanować pobyt w Cassino grupy uczniów z klas mundurowych, którzy w maju wraz z opiekunami odwiedzą ten piękny i historycznie doświadczony teren. Będą realizować mobilność we współpracy z młodzieżą z Włoch.

 W dn. 8 lutego 2024 delegacja z Dąbrowy Białostockiej po raz pierwszy odwiedziła szkołę partnerską w Cassino, spotykając się z dyrekcją szkoły oraz przedstawicielami Stowarzyszenia „Czerwone Maki” działającego w Cassino i realizującego działania na rzecz wzmocnienia pamięci na temat uczestników bitwy pod Monte Cassino oraz wydarzeń z nią związanych.

 W trakcie spotkania dyrektor Zespołu Szkół  z Dąbrowy Białostockiej wręczył dyplom i nagrodę za zajęcie I miejsca w Konkursie Plastycznym organizowanym z okazji Dnia Patrona Szkoły Generała Nikodema Sulika uczestnikowi ze szkoły w Cassino Tommasowi Macera. Postać Nikodema Sulika wielokrotnie przewijała się w trakcie spotkań i rozmów prowadzonych w Cassino, wszak Patron szkoły z Dąbrowy Białostockiej brał aktywny udział w bitwie pod Monte Cassino stojąc na czele 5 Kresowej Dywizji Piechoty.

Tekst: Jarosław Budnik, zdjęcia: Elżbieta Kondracka i Jarosław Budnik