Wyjazd w ramach projektu „ Poznaj polskie ślady w Europie”

W dniach 4-6 października 20 uczniów naszego liceum brało udział w  projekcie „Poznaj polskie ślady w Europie”. Był to wyjazd do Łotwy finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Powiatu Sokólskiego.

Po dotarciu na miejsce uczestniczyliśmy w spotkaniu w Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu. Zadaniem ośrodka jest popularyzowanie i pielęgnowanie polskich tradycji narodowych zachowanych na Łotwie. Organizowane są konkursy, występy, koncerty i festiwale, których osią jest polski język i kultura. Centrum ściśle współpracuje z oddziałami Związku Polaków oraz z polskimi szkołami na Łotwie.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem twierdzy Dyneburg. Jest to ostatnia twierdza bastionowa na świecie zajmująca 150 hektarów. Jej budowę w 1810 r. rozpoczęła armia Imperium Rosyjskiego dla umocnienia zachodniej granicy w obliczu wojny z Napoleonem. Projekt budowli opracował inżynier, pułkownik J. Heckel.

Na zakończenie pierwszego dnia zwiedziliśmy Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Został on zbudowany w latach 1903–1905 według projektu dyneburskiego architekta Wilhelma Neumanna. W 1909 świątynia wzbogaciła się o największe na Łotwie organy wykonane przez Polaka Adolfa Hohmanna. Obecnie w świątyni sprawowane są msze św. w języku łotewskim, rosyjskim i polskim.

Drugiego dnia wyjechaliśmy z Dyneburga i dotarliśmy do Rygi. Pomimo deszczowej pogody zobaczyliśmy budynki zaprojektowane przez polskiego architekta Floriana Wyganowskiego, absolwenta Politechniki Ryskiej. Był to Kościół św. Franciszka, którego budowa w stylu neogotyckim zaczęła się w 1889 roku. Następnie spacerując po mieście mogliśmy zobaczyć  Zamek nad rzeką Dźwiną, który niegdyś był główną siedzibą zakonu krzyżackiego w Inflantach. Od 1995 roku jest rezydencją prezydenta Łotwy oraz siedzibą kilku państwowych muzeów. 

Trzeciego dnia kontynuowaliśmy zwiedzanie Rygi. Mogliśmy zobaczyć m.in. Dom Czarnogłowych czyli zabytkowy budynek znajdujący się na ryskim Starym Mieście. Jest to jeden z symboli Rygi – siedziba tzw. Bractwa Czarnogłowych. Jednak największe wrażenie wywarły na nas budynki ryskiej secesji zaprojektowane m.in. przez Michaiła Eisensteina oraz polskiego architekta Floriana Wyganowskiego. W Rydze znajduje się ponad 700 secesyjnych budynków z pięknymi, bogato zdobionymi fasadami, oryginalnymi ornamentami oraz kutymi bramami.

W drodze powrotnej mieliśmy możliwość zwiedzić starówkę w Kownie, pospacerować uliczkami, po których chodził Adam Mickiewicz. Po pysznym obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną.

Tekst: Agata Szczesiul kl. III A, Natalia Orpik kl. IIIA, Natalia Skomin kl. III A, Katarzyna Sidorowicz

zdjęcia: Joanna Pigiel