W dniach 11-13.10. 2023 r. 20 uczniów szkoły branżowej wraz z opiekunami: I. Hańczaruk i W. Hukałowiczem wzięło udział w projekcie „Poznaj polskie ślady w Europie”. Był to wyjazd na Litwę finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Powiatu Sokólskiego.
W pierwszym dniu uczniowie zwiedzali z przewodnikiem Kowno. W trakcie spaceru po najstarszej części miasta uczniowie obejrzeli kowieński zamek obronny, pomnik rycerza na koniu oraz miejsca związane z Adamem Mickiewiczem, który przez kilka lat przebywał w tym mieście, m.in. gotycki Dom Perkuna (mieści się w nim muzeum poświęcone naszemu wieszczowi) i budynek gimnazjum, w którym pracował od 1819 r. Kolejnym miejscem, które uczniowie zwiedzili była Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła – gotycki kościół wewnątrz którego jest dziewięć ołtarzy, a ściany zdobi 11 obrazów autorstwa Michała Andriollego, który ilustrował też „Pana Tadeusza”.
Drugi dzień został przeznaczony na zwiedzanie Wilna. Zwiedzanie miasta rozpoczęło się od Ostrej Bramy i kaplicy z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Przez wiernych uważany jest za cudowny. Świadczą o tym liczne wota umieszczone w kaplicy. Podczas spaceru uliczkami Starego Miasta widoczne były liczne ślady polskie. Przy ulicy św. Jana, naprzeciw budynku polskiej ambasady znajdowała się drukarnia, w której zostały wydane „Ballady i romanse” A. Mickiewicza. W innym miejscu stoi dom, gdzie mieszkał nasz wieszcz i napisał poemat pt. „Grażyna”. Informują o tym napisy w języku litewskim i polskim. Mickiewicz ma też swój pomnik w Wilnie. Podziwialiśmy okazały budynek Uniwersytetu Wileńskiego z wewnętrznym dziedzińcem, gdzie studiowały całe pokolenia młodzieży polskiej słuchając wykładów takich uczonych jak Joachim Lelewel czy bracia Śniadeccy. Zwiedzanie Wilna zakończyło się odwiedzeniem „państwa w państwie”, czyli dzielnicy artystów na Zarzeczu.
Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się od pobytu na Cmentarzu na Rossie w Wilnie. Na początku uczniowie obejrzeli cmentarz wojskowy i grób matki J. Piłsudskiego z płytą , na której widnieje napis: „MATKA I SERCE SYNA”, a następnie poszli na spacer alejkami starych Powązek, gdzie są liczne groby znanych Polaków. Duże wrażenie na wszystkich zrobiła kaplica z grobami powstańców styczniowych, których szczątki odkryto na Górze Zamkowej dopiero w 2017 roku. Byli tam dowódcy powstańców, m.in. Konstanty Kalinowski i Zygmunt Sierakowski. Po opuszczeniu Wilna pojechaliśmy do miejscowości Troki, gdzie mieszkają Karaimi i znajduje się zamek obronny księcia litewskiego Witolda na jeziorze Galwe. W programie wycieczki było zwiedzanie zamku – wewnętrznego dziedzińca i różnych komnat zamkowych. W jednej z nich jest reprodukcja „Bitwy pod Grunwaldem” J. Matejki.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszemu organowi prowadzącemu a w szczególności Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko, pracownikom Wydz. Spraw Społecznych, czyli Urszuli Januszkiewicz, Magdzie Świrydowicz, Karolinie Brasławskiej i Paulinie Bancerek za nieocenioną pomoc przy pisaniu wniosku projektowego. Dzięki Wam możemy być w tych miejscach i poznawać polskie ślady w Europie.
Tekst: Irena Hańczaruk zdjęcia – Ilia Jelisieyeu kl. I z