„Spotkania z historią”

15 września 2023 r. z inicjatywy dyrektora naszej szkoły Jarosława Budnika – historyka z wykształcenia – zainaugurowane zostały „Spotkania z historią” w Ośrodku Trzyrzeczki Biebrzańskiego Parku Narodowego. Ma być to cykl zajęć, w ramach których pokazana zostanie żywa historia, poprzez autorów książek historycznych, pasjonatów, pracowników akademickich i studentów oraz instytucji związanych z polityką historyczną. Grupa uczniów z klas III Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej uczęszczająca na zajęcia z historii rozszerzonej miała okazję wysłuchać wykładu Michała Przeździeckiego z Uniwersytetu Warszawskiego na temat przedmiotu prac badawczych z zakresu archeologii oraz początków człowieka w materiałach archeologicznych.
Zebrani wysłuchali także prelekcji Tadeusza Ciszkowskiego na temat lokalnej historii od czasów osadnictwa do współczesności. Trzecim prelegentem był Grzegorz Zalewski, wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce, który oprowadził uczniów po schronie w Trzyrzeczkach, jednocześnie omawiając rolę umocnień tzw. „linii Mołotowa” w systemie obrony Związku Sowieckiego w czasach II wojny światowej. Wizyta w schronie była także okazją do opowieści na temat obecnych mieszkańców tego obiektu, czyli nietoperzy. Ich życie ciekawie zaprezentowała Anna Bojsza z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Impreza zakończona została wspólnym ogniskiem.
Dziękujemy za udział w tym wydarzeniu Michałowi Przeździeckiemu, Tadeuszowi Ciszkowskiemu oraz Grzegorzowi Zalewskiemu i Mirosławowi Hańczarukowi oraz Annie Bojszy. Podziękowania za współorganizację kierujemy do Marcina Lićwinko pracownika Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Tekst: Edyta Budnik, zdjęcia: Jarosław Budnik