Koalicja dla przyrody

28 września 2023 r. to kolejny ważny dzień w trakcie mobilności uczniowskiej projektu „Sorry, taki mamy klimat” w Grecji. Przedstawiciele parków narodowych, wydziału ochrony środowiska regionu Epir , pracownicy naukowi a także uczestnicy projektu z trzech krajów partnerskich, czyli Polski, Hiszpanii i Grecji oraz uczniowie i nauczyciele 3rd Senior High School „EPIFANIOS SCHOOL” spotkali się na konferencji klimatycznej w sali wykładowej Uniwersytetu w Ioanninie. Współorganizatorem konferencji było Stowarzyszenie Naukowe Badań nad Epirem
Swoje prelekcje w języku angielskim wygłosiły: Evaggelia Lenoudia, Christina Vassi, Aikaterini Kateri, Spiridoula Tsiligianni, Barbara Noutsou. oraz Sofia Stara.
Tematyka wystąpień dotyczyła ochrony wód w obszarach cennych przyrodniczo regionu Epiru, czyli Góry Tzoumerka z wodospadem, Rezerwatu Przyrody w Zagori oraz Góry Pindos. Szczególną uwagę poświęcono ochronie Jeziora Pamvotis z uwagi na jego bioróżnorodność.
Innym elementem konferencji była prezentacja szkół uczestniczących w projekcie. Każda z nich miała za zadanie zareklamować swoją szkołę a przede wszystkim pokazać jej dorobek w zakresie działań proekologicznych.
Celem projektu „Sorry, taki mamy klimat” jest podniesienie jakości działań instytucji zaangażowanych w edukację ekologiczną i ochronę środowiska naturalnego. Projekt zakłada wzrost świadomości ekologicznej.
Tekst: Sabina Fiedorowicz kl. II B, Edyta Budnik, Elżbieta Kondracka zdjęcia: Edyta Budnik, Anna Kulhawik, Natalia Wnuk