Obchody 78 rocznicy Boju pod Kraśnianami

30.07.2023r grupa kadetów oddziałów przygotowania wojskowego uczestniczyła w obchodach 78 rocznicy Boju pod Kraśnianami. Organizatorami uroczystości byli:

– Powiat Sokólski;

– Patriotyczna Sokółka,

– Sołtys Kraśnian – Ewa Rećko,

– Sokólski Pododdział Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich,

– Podlaski Oddział Straży Granicznej Placówka w Kużnicy,

– Stowarzyszenie Grupa Wschód.

– Combat Alert Białystok 1001. 

Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w Kraśnianach. Po niej uczestnicy wzięli udział w apelu pamięci zadedykowanym ofiarom Boju  pod Kraśnianami. Zgromadzili się w lesie, przy pomniku upamiętniającym to wydarzenie. Nasi kadeci wystawili tam wartę.  

Bój pod Kraśnianami został stoczony przez oddział Armii Krajowej pod dowództwem sierż. Władysława Janczewskiego pseud. Laluś z komunistyczną grupą operacyjną złożoną z jednostek NKWD, KBW i UBP z Sokółki. W walce poległo 12 partyzantów, zaś 4 dostało się do niewoli.

Tekst i zdjęcia: Maria Pawełko I C, Emilia Malewicz II C