Celebrujemy razem z Włochami Święto Republiki

️Na zaproszenie władz miasta uczestniczyliśmy w uroczystości Święta Republiki. We Włoszech obchodzone są dwa święta państwowe – Wyzwolenia i Republiki. To drugie upamiętnia krajowe referendum z 2 czerwca 1946 roku, rozpisane w celu ustalenia ustroju państwa po wojnie. W jego rezultacie zniesiona została monarchia, skompromitowana sojuszem z faszyzmem i ustanowiono Republikę. W dniu tego święta w Rzymie odbywa się wielka defilada w alei Fori Imperiali między Koloseum a Placem Weneckim, w której uczestniczą przedstawiciele wszystkich formacji wojskowych i sił porządkowych oraz służb, takich jak Czerwony Krzyż, Obrona Cywilna i straż pożarna.

W uroczystości udział wzięły władze nadmorskiego miasteczka, dyrekcja szkoły, z którą współpracujemy i realizujemy projekt a także nasza delegacja. Po przemówieniach najzdolniejszym uczniom wręczono stypendia. A po oficjalnej uroczystości mogliśmy obejrzeć Urząd Miejski a nawet zasiąść w fotelach radnych.


Zaś po południu, korzystając z uroków Adriatyku, widzieliśmy piękny Air Show 2023, prezentujący trzy narodowe włoskie barwy: zieloną, białą i czerwoną.


Tekst: Edyta Budnik, zdjęcia: Anna Kulhawik, Edyta Budnik