Grecja jest piękna!

Nie samymi działaniami projektowymi człowiek żyje. Zwiedzanie Grecji to jedna z ważniejszych wartości dodanych projektu “Kulturalnie i Kulinarnie” realizowanego z programu Erasmus+. Uczestnicy projektu mieli szansę zobaczyć jedne z najpiękniejszych  miejsc w całej Grecji: Wodospad Zeusa, Plażę Koukounaries i Wyspę Skiathos 

Oprócz tego uczestnicy przedsięwzięcia mieli okazję zwiedzić słynne miasto duchów – Saloniki. Jest to drugie pod względem wielkości miasto w Grecji, bogate w zabytki historyczne a w szczególności  pozostałości z czasów Bizancjum.

Niezatarte wrażenia na wszystkich zrobiły  Meteory, kilkusetmetrowe masywy skalne, z umiejscowionymi na szczytach wiekowymi monastyrami, wyglądają, jakby były zawieszone w chmurach, co dodaje jeszcze większego uroku. W przeszłości miejsca te były ważne dla kształtowania się prawosławnej literatury oraz sztuki. Współcześnie tylko sześć klasztorów jest zamieszkanych i toczy się w nich normalne życie mnichów. Uczestnicy projekty mogli zobaczyć Klasztor Warłama wraz z katolikonem pw. Wszystkich Świętych  oraz Kaplicę pw. Trzech Hierarchów.

Inną atrakcją był Palaios Panteleimonas, czyli Stary Panteleimon. Jest to niewielka wieś górska położona  na wschodnim zboczu masywu Olimp. Patronem tej urokliwej miejscowości jest   Św. Pantaleon. To wczesnochrześcijański męczennik i jeden z ważniejszych świętych kościoła grekokatolickiego.

Projekt „Kulturalnie i kulinarnie” finansowany jest z programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej kwotą: 57 514,00 euro.

Tekst: Arkadiusz Ostaszewski