Wycieczka w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”

W dniach 21-23 listopada 2022 r. grupa 30 uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej uczestniczyła w wycieczce do Olsztyna, Gietrzwałdu oraz Fromborka w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”.

Ekspedycję rozpoczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem olsztyńskiej starówki wraz z Bazyliką konkatedralną im. św. Jakuba Apostoła. Następnie ruszyliśmy śladami Mikołaja Kopernika odwiedzając zamek kapituły warmińskiej. Obecnie jest to Muzeum Warmii i Mazur, gdzie znajduje się jedyne na świecie zachowane narzędzie astronomiczne własnoręcznie wykonane przez Kopernika – tablica służąca do przedstawienia pozornego ruchu Słońca. Pobyt w Olsztynie zakończył się seansem „Odległe światy” w miejscowym Planetarium. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na nocleg do Gietrzwałdu.

Drugi dzień rozpoczął się wyjazdem do Fromborka, gdzie mogliśmy zobaczyć Zespół Katedralny, wpisany na listę Pomników Historii. Charyzmatyczny przewodnik zachwycił młodzież wieloma ciekawostkami na temat fromborskiej katedry, gdzie znajduje się krypta Mikołaja Kopernika. Z Bazyliki udaliśmy się do dzwonnicy zwanej Wieżą Radziejowskiego, z której podziwialiśmy zapierający dech w piersiach widok na Zalew Wiślany. Uczestniczyliśmy również w eksperymencie ukazującym ruch wirowy Ziemi, dzięki zawieszonemu w wieży wahadle Foucaulta. Dzień zakończyliśmy wizytą w jedynym w Polsce zabytku szpitalnictwa zachowanym w niezmienionym kształcie od XVIII wieku – szpitalu św. Ducha.

Trzeci dzień rozpoczął się zwiedzaniem Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – miejsca jedynych oficjalnie zatwierdzonych przez Watykan objawień Matki Boskiej w Polsce. Po obejrzeniu Sanktuarium udaliśmy się do cudownego źródełka pobłogosławionego przez NMP. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy Izbę Tradycji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie została przedstawiona nam historia uczelni oraz jej obecne działania m.in. w dziedzinie weterynarii.

Nad uczniami i sprawnym przebiegiem wycieczki czuwały Jolanta Konstańczuk oraz Marta Ciesnowska.

Koszt projektu wyniósł 15000 złotych, z czego 20% sfinansował Powiat Sokólski.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane ze środków budżetu państwa.