Uczestnictwo w pokazie realizowanym w ramach projektu „Innowacyjna historia-nowoczesne technologie w służbie edukacji” W Szkole Podstawowej w Kuźnicy

21.10.2022 uczniowie klas IVA, IVB i IVC mieli okazję uczestniczyć w pokazie realizowanym przez Fundację Arte et Marte w ramach projektu MEiN „Innowacyjna historia-nowoczesne technologie w służbie edukacji”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Kuźnicy. Młodzieży zostały wówczas zaprezenmtowane dwa filmy o tematyce historycznej, które były przez nich oglądane przy użyciu wirtualnych gogli, co stwarzało wrażenie, jakby sami uczestniczyli w rzeczywistości wojennej prezentowanej w filmach.

Pierwszy film- „Kartka z Powstania”- przeniósł nas do walczącej Warszawy i prezentował rzeczywistość, z jaką musieli zmagać się powstańcy warszawscy. Emocje, jakie nam wówczas towarzyszyły, sięgały zenitu, gdyż dzięki goglom VR możliwe było wirtualne uczestwnictwo w powstaniu, odczuwanie strachu, który towazyszył naszym rodakom w roku 1944. Uczniowie razem z powstańcami czynnie walczyli ze znienawidzonym okupantem, przemierzając przy tym liczne kanały i schrony. Mogli przy tym również z bliska przyjrzeć się bombardowanej Warszawie widzianej z perspektywy świadków powstania i bestialstwu najeźdźców.

Drugi film -„Wiktoria 1920”- prezentował walki wojsk polskich z bolszewikami w roku 1920. Tym razem jednak wspólnie z polskimi żołnieżami przenieśliśmy się w czasie do lasów, gdzie rozgrywała się większość wydarzeń. Technologia wirtualnej rzeczywistości pozwoliła nam wcielić się w postać jednego z bojowników. Na każdym kroku odczuwaliśmy zagrożenie i strach, gdyż nieustannie groziła nam śmierć, przed którą stawaliśmy twarzą w twarz oraz ostrzał ze strony wroga. Nie mogliśmy być pewni czy ostrzał ze strony wroga nie jest kierowany w naszą stronę, dlatego należało mieć oczy dookoła głowy. Mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się ostrzałom z okopów, publicznym egzekucjom i represjom, jakie dotykały naszych rodaków, doświadczyć wirtualnej jazdy konnej czy też lotu samolotem.

„Podróż w czasie” pozwoliła nam bliżej przyjrzeć się okrucienstwom, z którymi musieli zmagać się Polacy i docenić ich poświęcenie, zrozumieć, jak wiele starań włożyli w to, by Polska była państwem wolnym i niezależnym od innych narodów. Ponadto oglądanie rzeczywistości wojennej przez wirtualne okulary było dla nas niezwykłym doświadczeniem, które zaspokoiło naszą ciekawość dotyczącą niepewności, co do obrazów wojny, które zresztą zostały odtworzone w filmach w sposób bardzo realityczny i z pewnością pozostaną już w naszej pamięci na bardzo długo.

Tekst: Urszula Toczko, zdjęcia: Joanna Karpienia