80. rocznica Zagłady Żydów

28.09.22 r w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość poświęcona 80. rocznicy Zagłady Żydów w ramach niemieckiej  „Aktion Reinhardt” (1942 – 43). 

Celem akcji było „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”, czyli ludobójstwo ok. 1,8 miliona  Żydów, głównie obywateli państwa polskiego. 7 – osobowa grupa uczniów kl. IIIA wysłuchała wystąpień honorowych gości, w tym patrona projektu wojewodę podlaskiego p. B. Paszkowskiego oraz współorganizatorów z Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego i Państwowego Muzeum na Majdanku. Zgromadzeni wysłuchali znakomitego koncertu „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” w wykonaniu m. in. D. Malejonka, obejrzeli film dokumentalny  i plenerową wystawę o eksterminacji ludności żydowskiej. Każdy z uczestników otrzymał książkę o „Akcji Reinhardt”. Wspaniała lekcja historii z przesłaniem na dziś i przyszłość. 

Opiekun grupy Dorota Budzińska. 

Podziękowania dla pracowników Starostwa Powiatowego w Sokółce za sfinansowanie transportu do Białegostoku.