Raj na ziemi, czyli jesteśmy na wyspie Skiathos   

Zwiedzanie i poznawanie walorów przyrodniczo – kulturowych Grecji to jedna z ważniejszych wartości dodanych  realizowanego „Bardzo smacznego projektu, czyli na granicy smaku” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) w ramach ,,Ponadnarodowej mobilności uczniów”. Niedzielę tj. 29.05.2022 r, uczestnicy projektu poświęcili na zwiedzanie wyspy Skiathos. 

To jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych wysp  na Morzu Egejskim – określana jako namiastka raju na ziemi. W tym bajkowym miejscu znajduje się ponad 60 przepięknych plaż, zaś uczestnicy projektu relaksowali się na  plaży Koukounaries, której złocisty piasek mieni się w promieniach słońca, za sprawą zawartej w nim miki. Tutaj kręcone były sceny do popularnego musicalu „Mamma Mia!”. Największym miastem wyspy jest Skiathos położone na dwóch wzgórzach, na których znajduje się kościółek i wieża zegarowa z punktem widokowym, z ładnym portem oraz ciekawymi klasztorami. Jednak wizytówką wyspy są charakterystyczne białe domki z niebieskimi okiennicami i  purpurowymi oleandrami. Dla Greków wyspa Skiathos ma dodatkowe znaczenie – tu urodził się oraz tworzył pisarz i tłumacz Alexandros Papadiamantis, tu także zawisła pierwsza flaga niepodległej Grecji.

W całodzienną wycieczkę na malowniczą wyspę Archipelagu Sporad wpisany był rejs statkiem  a na nim wyśmienita zabawa i integracja z grupami z Grecji i Rumunii. Nauka tańca – zorba, zabawa i śpiew to nieodzowny element tej wyprawy.

Tekst: Edyta Budnik         

 zdjęcia: Natalia Wnuk kl. IB