Świąteczne śniadanie

Przy współpracy wszystkich wychowawców internatu w Niedzielę Wielkanocną (17.04.2022) zostało zorganizowane uczniom z Białorusi świąteczne śniadanie. Odbyło się w gronie osób mieszkających w internacie.

Nie zabrakło tradycyjnego poświęcenia pokarmu, które odbyło się w Wielką Sobotę. Śniadanie wielkanocne jest radosnym posiłkiem bogatym w różnorodne potrawy z jaj i mięs. Każda potrawa ma charakter symboliczny. Wielkanocne jaja najważniejsze podczas śniadania symbolizują życie zaś wędliny w naszej kulturze oznaczają dostatek i sytość. Ważnym symbolem wielkanocnym jest sól, która oznacza oczyszczenie i prawdę. Nie zabrakło również drożdżowej babki symbolizującej dobrobyt.

Podczas śniadania wielkanocnego omówiliśmy savoir vivre – zasady dobrego zachowania się przy stole. Rozmawialiśmy o tradycjach obchodzenia Świąt Wielkanocnych w Polsce i na Białorusi. Chłopcy samodzielnie nakryli do stołu oraz uczestniczyli w przygotowaniu potraw.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Tekst i zdjęcia: Barbara Bałkun