Współzawodnictwo w konkursie matematycznym Kangur

W dniu  17.03.2022 r.  troje uczniów  z Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej  wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR. Od kilku lat rywalizacja,  wzbudza zainteresowanie u dąbrowskich licealistów, którzy są uzdolnieni matematycznie.

Słów kilka o historii konkursu. Wywodzi się  on z Australii, gdzie został zapoczątkowany  przez Petera O’Hallorana. W 1990 r. Kangur odbył się po raz pierwszy w Europie i za sprawą francuskich matematyków został zainicjowany w wielu krajach na świecie. Kangur został doceniony przez Francuskie Towarzystwo Matematyczne  i uzyskał  w 1994 roku nagrodę ALEMBERT  w kategorii: najlepszy sposób popularyzacji matematyki.

W Kangurze bierze udział około 30 krajów. Odbywa się on każdego roku  w marcu. Według organizatorów, główną umiejętnością sprawdzaną  przez konkurs jest myślenie logiczne, a nie czysta wiedza i znajomość wzorów. Kangur jest najpopularniejszym szkolnym konkursem matematycznym.  W 2007  roku dołączyły do niego kolejne kraje:  Kanada, Cypr, Ekwador, Grecja, Indie i Kirgistan.

Obecnie w corocznym konkursie bierze udział ponad 4 miliony uczniów, w tym ponad 400 tysięcy w Polsce.

Konkurs przeprowadzany jest w formie 75-minutowego testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 30 pytań (wyj.: „Żaczek” – 21 pytań i „Maluch” – 24 pytania), podzielonych na kategorie pytań za 3, 4 i 5 punktów ( punktacja  przekłada się na poziom trudności). W odpowiedziach podanych jest pięć rozwiązań z  tylko jednym poprawnym.

Podsumowanie wyników konkursu odbędzie się w  maju 2022 roku.

Organizacją zmagań matematycznych w naszym liceum zajęły się:  Joanna Skórska i Joanna Krahel.

Dziękujemy uczniom za reprezentowanie naszej szkoły  w konkursie.

Tekst i zdjęcia: Joanna Skórska