Nowy projekt „Sorry, taki mamy klimat” z programu Erasmus+ razem ze szkołami z Hiszpanii i Grecji

Z radością informujemy, że Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji Programu Erasmus+  pozytywnie zaopiniowała i zatwierdziła do realizacji nasz nowy projekt edukacyjny dotyczący współpracy w zakresie edukacji ekologicznej. Złożony wniosek projektowy  „Sorry, taki mamy klimat” o nr 2021-2-PL01-KA220-SCH-000049222 uzyskał łącznie 74 punktów na 100 możliwych. 

Całkowita kwota dofinansowania przyznana na realizację  projektu wynosi  153 146 euro. A czas realizacji jest przewidziany na 2 lata.

W ramach działań zaplanowaliśmy edukacyjne spotkania nauczycieli i uczniów w trzech krajach partnerskich, czyli: Hiszpanii, Grecji i u nas w Polsce. Naszymi partnerami będą:

• 3rd Senior High School „EPIFANIOS SCHOOL” z Ioanniny w Grecji;

• Colegio Séneca S.C.A. z Cordoby w Hiszpanii.

Projekt ma służyć podniesieniu jakości pracy, działań i praktyk zaangażowanych szkół w dziedzinie edukacji ekologicznej i ochrony środowiska naturalnego. Przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej uczniów i nauczycieli a poprzez ich zaangażowanie zakładamy, że spowoduje zmianę w swoich środowiskach lokalnych. Każdy z partnerów zajmie się jednym z elementów zanieczyszczeń środowiska naturalnego (szkoła w Polsce zbada zmiany zachodzące w powietrzu, w Grecji – związane z wodą, zaś Hiszpania z ziemią). 

Planujemy sporo działań w tym konkursy, zajęcia warsztatowe dla szkół podstawowych, ale i konferencje naukowe w kwestii zmian klimatu i ochrony środowiska naturalnego. I oczywiście zaplanowane są mobilności uczniów i nauczycieli do poszczególnych krajów partnerskich. Gospodarzem pierwszego spotkania, czyli wizyty przygotowawczej będzie nasza szkoła już niebawem, bo najprawdopodobniej w kwietniu. 

Wkrótce  rozpoczniemy rekrutację projektową. Łącznie w projekcie weźmie udział 24 uczniów.

Tekst: Edyta Budnik