79 rocznica zagłady dąbrowskich Żydów

Dnia 2 listopada 2021 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę zagłady dąbrowskich Żydów. 79 lat temu, tutejsza ludność pochodzenia żydowskiego została wywieziona do obozu w Kiełbasinie koło Grodna, a następnie do Treblinki. Niemcy w obozach zagłady wymordowali Żydów. W wydarzeniu budującym pamięć o dawnych mieszkańcach Dąbrowy uczestniczyła młodzież z LO w Dąbrowie Białostockiej, koordynatorka akcji-Dorota Budzińska oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej – Adam Wojteczko.

W trakcie spotkania odczytano nazwiska poległych Żydów, zapalono znicze oraz odmówiono krótką modlitwę. Zostały także, zawieszone na drzewach nici pamięci. Mające na celu przypominać o tragicznej śmierci Żydów, jak i o bardzo ciężkich dla nich, dla Polski czasów.

tekst: Natalia Laskowska kl. IIB

zdjęcia: Karolina Liaszewicz kl. IIA