O geniuszu i osiągnięciach Marii Skłodowskiej Curie

6 października  2021 roku uczniowie z kl. IA, I B oraz III Ap z Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej pod opieką Katarzyny Sidorowicz, Urszuli Puczyńskiej i Edyty Budnik wzięli  udział w wycieczce do kina w Białymstoku. 

Celem wyjazdu było obejrzenie biograficznego filmu w reżyserii Marjane Satrapi  Radioactive (Skłodowska). Projekcja filmu poprzedzona była pogadanką edukacyjną.

Geniusz naszej najwybitniejszej polskiej uczonej i osiągnięcia znacząco wykraczające poza epokę, w której żyła, ale także jej bezkompromisowość, odwaga i upór w dążeniu do celu, połączona z realizacją pasji i wielką miłością do Piotra Curie, to niewątpliwie najważniejsze atuty tego filmu. 

Innym jego walorem edukacyjnym jest  ukazanie skutków współczesnego zastosowania odkryć, szkoda tylko, że zostały wyeksponowane te negatywne konsekwencje. Poza tym innym aspektem, który może nie podobać się osobom znającym bardzo dobrze biografię i geniusz Marii Skłodowskiej Curie, to płytka i nieprawdziwa interpretacja kilku ważnych faktów biograficznych z życia naszej polskiej uczonej. 

tekst: Edyta Budnik, 

zdjęcia: Natalia Wnuk kl. I B