„Fascynująca fizyka mechanizmów zegarowych”

23 października, w sobotę, grupa uczniów z Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej wybrała się do Białegostoku na wykład „Fascynująca fizyka mechanizmów zegarowych” dr. Davida Ziemkiewicza z Politechniki Bydgoskiej. Przed wykładem młodzież zwiedziła Kampus Uniwersytetu w Białymstoku, m.in. Uniwersyteckie Centrum Kultury czy stałą wystawę 8000 dzwonków z całego świata. Wspólne zdjęcie zostało zrobione na tle budynku obserwatorium astronomicznego. 

Wykład poświęcony był zegarom wahadłowym. Okazało się, że jest to hobby wykładowcy, który na co dzień zajmuje się m.in. mechaniką kwantową. Można było dowiedzieć się jakie czynniki wpływają na dokładność działania zegarów wahadłowych: temperatura, ciśnienie, wilgotność, sprężystość materiałów a nawet Księżyc. Po wykładzie była możliwość dokładnego obejrzenia mechanizmów zegarów wykonanych z … klocków LEGO. 

Naukowy wyjazd zrobił na wszystkich spore wrażenie, szczególnie nowoczesny Kampus, a kilka osób zadeklarowało chęć podjęcia studiów na jednym ze ścisłych kierunków UwB.

A zatem zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych sobotnich wykładach Polskiego Towarzystwa Fizycznego!

Tekst: Jolanta Konstańczuk, zdjęcia Jolanta Konstańczuk i Alesia Yushkevich.