Happening z Talią w roli głównej

 Muza komedii, córka Zeusa i przyjaciółka Apollina, rozkoszna Talia, uświetniająca swym śpiewem biesiady bosko-ludzkie, była  kolejną bohaterką zajęć uczniów dąbrowskiego liceum. Wszystko za sprawą realizowanego w Grecji projektu „Uczniowie z Dąbrowy Białostockiej i Ierapetry w orszaku Apollina” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Uczestnicy zajęć wraz greckimi przyjaciółmi pracujący pod opieką merytoryczną dyrektor 1 st Lyceum of Ierapetra Sofii Kontaxaki (nauczyciela literatury antycznej, wybitnej znawczyni i miłośniczki teatru, także prywatnie aktorki) najpierw przygotowywali scenariusz, odpowiednie stroje i rekwizyty. Scenariusz happeningu był napisany na podstawie komedii Arystofanesa „Sejm kobiet” . Rewolucyjny projekt Praksagory, pełniącej funkcję protagonistki komedii, polegał na przekazaniu kobietom władzy. W „projektowym” scenariuszu  kobiety decydowały, zarówno o prawie do głosowania, jak i lockdownie. I wszystko odbywało się przy milczącej aprobacie mężczyzn, przy dźwiękach polskiej i greckiej muzyki.

 Uczniowie  przebrani w klimatyczne stroje i rekwizyty (maski , bambusy), po wielogodzinnych próbach, zaprezentowali happening dwukrotnie: najpierw na głównym skwerze w Ierapatrze a potem w Heraklionie.

tekst: Edyta Budnik, Agnieszka Chodziutko       zdjęcia: Krzysztof Boruch, Gabriela Hajkowska