Skrócona służba przygotowawcza dla absolwentów certyfikowanych klas mundurowych

Dn. 31.05.2021 sześcioosobowa grupa absolwentów certyfikowanej klasy mundurowej wraz z opiekunem klas mundurowych Januszem Bielawskim udała się do WKU w Białymstoku w celu uzyskania karty powołania do skróconej służby przygotowawczej.

W pierwszej kolejności absolwenci spotkali się z żołnierzami, którzy zaprezentowali najistotniejsze różnice między służbą żołnierza WOT a żołnierza zawodowego. Wyjaśnili także, jakie są atuty służby w różnorodnych strukturach Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Kolejnym punktem spotkania były testy psychologiczne. Ich pozytywny wynik jest koniecznym warunkiem uzyskania karty powołania.

Kadeci certyfikowanej klasy mundurowej podkreślają, że możliwość przystąpienia do skróconej służby przygotowawczej jest niesamowitym wyróżnieniem, bo jednocześnie jest zwieńczeniem trzech trudnych lat nauki w klasie mundurowej a z drugiej strony daje możliwość sprawdzenia tego wszystkiego, czego się nauczyli.

 Tekst: Łuksz Chodorowski Zdjęcia: Janusz Bielawski