Świąteczne śniadanie

Internat Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej jest prawie opustoszały ze względu na pandemię. Jednak część uczniów zagranicznych nadal w nim mieszka, ponieważ wyjazd do domu rodzinnego na święta nie był możliwy.

Przy współpracy wszystkich wychowawców internatu w Niedzielę Wielkanocną (04.04.2021) zostało zorganizowane tym uczniom świąteczne śniadanie. Odbyło się ono w gronie osób mieszkających w internacie. Nie zabrakło też tradycyjnego poświęcenia pokarmu w Wielką Sobotę.

Śniadanie wielkanocne jest radosnym posiłkiem bogatym w różnorodne potrawy z jaj i mięs. Każda potrawa ma charakter symboliczny. Wielkanocne jaja najważniejsze podczas śniadania symbolizują życie, zaś wędliny w naszej kulturze oznaczają dostatek i sytość. Ważnym symbolem wielkanocnym jest sól, która oznacza oczyszczenie i prawdę. Nie zabrakło również drożdżowej babki symbolizującej dobrobyt oraz chrzanu i żurku z białą kiełbasą i jajkiem.

Uczniowie poczuli namiastkę świąt w tej trudnej sytuacji, w której mogą zobaczyć się z rodziną tylko za pomocą komunikatorów internetowych lub porozmawiać przez telefon.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Tekst i zdjęcia: Barbara Bałkun