Skłodowska bogata w paradoksy

20 listopada 2019 roku grupa młodzieży z Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej pod opieką Krystyny Kopańko, Katarzyny Sidorowicz, Urszuli Puczyńskiej ,wzięła udział w wycieczce do Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Celem wyjazdu było obejrzenie znakomitego spektaklu w reżyserii Agaty Biziuk pod tytułem „ Skłodowska. Radium girl”.

W spektaklu w sposób przewrotny użyto biografii Marii Skłodowskiej, by pokazać zagadnienia dotyczące wolności, feminizmu, naruszania granic, moralności, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułach. Zagadnienia społeczno – obyczajowe zostały skonfrontowane z postawą noblistki.

Spektakl błyskotliwie i brawurowo przedstawia życie Skłodowskiej. Obfituje w groteskę, ironię , paradoksy i wykorzystuje multimedia.  Zdecydowanie  nie można się nudzić podczas oglądania a sztukę  określić  mianem niepowtarzalnej.

Tekst : Urszula Puczyńska  Zdjęcia: Katarzyna Sidorowicz