Akcja Żonkile i 76. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie

Źródło: https://zsnowydwor.szkolna.net/n,akcja-spoleczno-edukacyjna-zonkile

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” upamiętniająca 76. rocznicę powstania w getcie warszawskim.
24 kwietnia gościliśmy panie Dorotę Budzińską i Jolantę Konstańczuk oraz młodzież z ZS w Dąbrowie Bł. realizujących projekty „Odczytywanie popiołów – śladami dąbrowskich Żydów” oraz Szkołę Dialogu.

Prelegenci zapoznali nas z problematyką holokaustu na terenie Dąbrowy Bł. i Nowego Dworu, zaprezentowali i opowiedzieli o kulisach powstaniu filmu, który nagrali w trakcie realizacji swojego projektu oraz o kompetencjach kluczowych, które mogą rozwijać dzięki zaangażowaniu w projekt. Wspólnie zajrzeliśmy na strony Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku i regionu. Dowiedzieliśmy się, że możemy stamtąd czerpać wiedzę o historii Żydów, a także poszerzać ją o informacje, które sami zdobędziemy. Nie zabrakło też informacji o Marku Podwalu – nowojorskim lekarzu, autorze wielu książek, rysowniku, malarzu, współpracowniku „News York Times”, autorze wystawy plastycznej „Kadisz dla Dąbrowy” zainspirowanej wizytą w mieście swojej matki Dwory Epelbaum. Spotkaniu towarzyszyła przygotowana przez nas wystawa o powstaniu w getcie warszawskim i Marku Edelmanie oraz wystawa prac plastycznych dąbrowskiej młodzieży.

Dziękujemy za wartościowe spotkanie, za możliwość poszerzenia wiedzy oraz możliwość obserwacji pracy nad projektem starszej młodzieży. To dla nas cenna lekcja, szczególnie że wśród wielu wspaniałych uczniów Dąbrowskiego LO realizujących projekt dostrzegliśmy naszych absolwentów – Patryka i Krystiana. Wszystkich raz jeszcze pozdrawiamy i życzymy nowych twórczych pomysłów.

Tekst i zdjęcia p. Irena Klemienia.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. II b: Monika Januszkiewicz, Julian Malinowski, Paweł Masłowski, Krystian Raszczuk i Patryk Sak.