Triumf dąbrowskich licealistów

Z wielką przyjemnością  informuję, iż troje uczniów z Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej uzyskało znakomite wyniki w wojewódzkim konkursie literackim„Moja książka życia”. Są to Agnieszka Budnik – I miejsce, Agnieszka Piruta – II miejsce oraz Jacek Łantowski – III miejsce. Uczniowie pod kierunkiem  nauczyciela polonisty -Urszuli Puczyńskiej napisali świetne eseje i felietony  dotyczące czytanej literatury. Na ich światopogląd wpłynęły następujący autorzy i ich dzieła: Astrid Lindgren – „Bracia Lwie Serce” , Dmitry Glukhovsky – „Futu.re”  , Ray Bradbury – „451 stopni Fahrenheita”.

Międzypokoleniowy konkurs literacki „Moja książka życia”  został  organizowany w ramach projektu Klubu Czytelniczego Ex Libris realizowanego przez Stowarzyszenie Szukamy Polski, Instytut Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Polegał on na napisaniu eseju dotyczącego książki, która w zasadniczy sposób wpłynęła na system wartości  czytelnika, skłoniła go do zastanowienia się i ma niebywałe walory.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w kawiarni „W Starym Kinie” w Białymstoku w dniu 14 grudnia 2018 roku. Uczniowie otrzymali rewelacyjne nagrody, a mianowicie bony książkowe o wartości 300 zł za I miejsce oraz upominki od Książnicy Podlaskiej. Galę uświetniły występy artystyczne – występ zespołu „Podlaskie Korale” w programie „Niepodległa” oraz przedpremierowy pokaz filmu  dokumentalnego z elementami fabularyzowanymi „Zenek” w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie i życzę dalszych sukcesów.

Gratuluję laureatom i zachęcam do dalszej pracy pisarskiej.

Tekst: Urszula Puczyńska