Tydzień Weterana w Dąbrowie Białostockiej

W niezwykłą podróż śladami polskiego żołnierza zabrali nas przedstawiciele Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa z Warszawy. W dąbrowskim kinie „Lotos” 22 lutego 2018 r. odbył się niecodzienny „seans”, w którym uczestniczyła młodzież Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika oraz mieszkańcy. Jednocześnie była to kolejna okazja do obejrzenia wystawy fotografii „Afganistan – kto je pokocha?” autorstwa sierż. rez. Szymona Mutwickiego. Było to spotkanie zamykające tydzień poświęcony Weteranom uczestniczącym w misjach zagranicznych. Prelekcję prowadził pan Andrzej Korus – Kierownik Zespołu Edukacji i Tradycji, przy współudziale weterana poszkodowanego st. szer. Rafała Sidorczuka oraz weteranów płk Mirosława Ochyry, ks. ppłk Tomasza Paronia i chor. rez. Mariusza Sybilskiego, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami nabytymi w czasie trwania misji. Zgromadzeni uczestnicy uzyskali wyczerpujące informacje na temat działań polskich weteranów, począwszy od powstania styczniowego, a skończywszy na weteranach misji współczesnych. Goście ukazali wieloaspektowość służby żołnierskiej, skupionej nie tylko na działaniach obronnych, lecz także na pomocy humanitarnej. Publiczność została zapoznana z działaniami oraz ideą powstania Centrum Weterana. Niespodzianką było bezpośrednie połączenie z Afganistanem, gdzie w Kandaharze pełni swoje obowiązki ratownik medyczny – Michał Matraj. Intensywnie spędzony czas umilały konkursy z nagrodami, w których młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę historyczną. Nie zabrakło również chwil refleksji i zadumy w momentach odnoszących się do upamiętnienia poległych na misjach żołnierzy, a także ich krytycznej oceny przez społeczeństwo.
Biblioteka szkolna otrzymała książki dzięki Warszawskiemu Instytutowi Inicjatyw Strategicznych.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji całego przedsięwzięcia, a przez to wspierania idei pomocy weteranom rannym i poszkodowanym w misjach poza granicami państwa .
Eliza Masłowska

[Zdjęcia dzięki uprzejmości Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Białostockiej, Tomasza Lewko oraz Elizy Masłowskiej]