Porucznik Katarzyna Tomiak – Siemieniewicz została Pilotem Roku w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku

Z radością informujemy, że pani porucznik pilot Katarzyna Tomiak – Siemieniewicz, prywatnie żona naszego absolwenta i tegorocznego Ambasadora Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika – Leszka Siemieniewicza, została Pilotem Roku w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

W ubiegłym roku szkolnym młodzież klas mundurowych dąbrowskiego liceum miała możliwość, właśnie dzięki uprzejmości pani pilot, zwiedzać jej miejsce pracy, czyli 22 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Nasza bohaterka  pracuje tam już od ponad 6 lat. Pewnie niewiele osób wie, ale pani porucznik Katarzyna Tomiak – Siemieniewicz, była pierwszą kobietą w polskim lotnictwie, która zasiadła nie tylko w kokpicie myśliwca MiG-29, ale w ogóle za sterami samolotu bojowego.

W Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie była jedyną kobietą na swoim roku. Po promocji w 2011 roku trafiła do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Przeszła wielomiesięczne przygotowania do lotów na samolotach odrzutowych MiG-29 , aby potem zasiąść za sterami. Początkowo towarzyszył jej pilot instruktor, a 18 października 2012 roku to pamiętna dla niej data, bo wykonała pierwszy samodzielny lot myśliwcem.
Osiągnięcia i profesjonalizm por. Katarzyny Tomiak-Siemieniewicz doceniła też Fundacja Kobiety dla Obrony i Bezpieczeństwa MILWOMEN.PL, umieszczając ją na 5. m. w swoim rankingu „Dziesiątka wybitnych kobiet w Wojsku Polskim 2018″.

Prywatnie pani pilot jest przemiłą, bardzo wrażliwą i niezwykle życzliwą osobą. Na spotkaniach z naszą młodzieżą, często utwierdza ją, że realizacja marzeń jest możliwa – zwłaszcza chodzi o żeńską część. Wspólnie z mężem Leszkiem Siemieniewiczem jest fundatorką wielu cennych pamiątek i nagród dla naszych uczniów, jak i szkoły. Także warto dodać, że państwo Siemieniewiczowie angażowali się w różne akcje charytatywne, które w ostatnim czasie miały miejsce w gm. Dąbrowa Białostocka.

W imieniu społeczności Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika życzymy Pani porucznik dużo zdrowia, wielu sukcesów zawodowych i ,oczywiście, wysokich lotów.

W tekście zostały wykorzystane informacje z artykułu „Kobieta została Pilotem Roku w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Dowódca wyróżnił też innych żołnierzy” Radosława  Konczyńskiego z internetowego wydania gazety „Malbork. Nasze miasto”

Tekst: Edyta Budnik, zdjęcia dzięki uprzejmości M – GOK – Aleksandra Szczerba z uroczystości ślubowania kl. mundurowej oraz J. Bielawski z wizyty w 22. BLT w Malborku w listopadzie ubiegłego roku, gdzie za sterami myśliwca MiG-29 można było podziwiać panią pilot.