Wizyta klasy mundurowej w zakładzie karnym

Uczniowie klas mundurowych ZS LO w Dąbrowie Białostockiej 19.01.2018  mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy w Służbie Więziennej i na własne oczy zobaczyć i zwiedzić półotwarty i otwarty Zakład Karny w Białymstoku. Zostaliśmy tam bardzo miło przywitani przez Zastępcę Dyrektora Zakładu Karnego mjr Jerzego Cybulińskiego i funkcjonariuszy działu penitencjarnego z Panią Kierownik kpt. Magdaleną Laskowską na czele. Wprowadzili nas oni w specyfikę swojej pracy, pokazali sposób działania zakładu i odpowiedzieli na wiele naszych pytań, oraz nie szczędzili branżowych ciekawostek, których z pewnością nie mielibyśmy okazji poznać z internetu. Nasza klasa podczas tej wizyty wykazała się dużym zaangażowaniem. Podarowaliśmy pluszowe maskotki książeczki dla dzieci, które będą przydatne podczas spotkań rodzinnych w sali widzeń. Mieliśmy również zajęcia praktyczne i zwiedziliśmy Zakład Karny. Zobaczyliśmy sale więzienne, radiowęzeł, pralnię, kaplicę (ze względu na nasz region znajduje się tam zarówno katolicka, jak i prawosławna kapliczka), z której korzysta co najmniej 30 więźniów. Byliśmy zaskoczeni, że ludzie przebywający tam są tak zorganizowani i zaradni – jeden z osadzonych jest fryzjerem, inny kucharzem, spotkaliśmy również pracownika biblioteki. Wszyscy byli do nas bardzo pozytywnie nastawieni. Bardzo się cieszę, że mieliśmy okazję zwiedzić takie miejsce, było to ważne dla młodego człowieka, dość emocjonujące doświadczenie. Spotkaliśmy tam ludzi, którzy szanują i cenią swoja pracę i chcą pomagać innym, a także zobaczyliśmy, że osadzeni w Zakładzie Karnym ludzie, odebrali prawdziwą lekcję i chcą wyjść na prostą, zmienić, naprawić swoje życie. Między innymi takie właśnie doświadczenia uczą mnie, że klasa mundurowa, która uczy nas właściwej postawy społecznej, to był dobry wybór. Myślę, że takie doświadczenie pokazuje trudy i odpowiedzialność pracy w Służbie Więziennej. Dziękujemy za ten pouczający wyjazd naszym opiekunom, wychowawcom, Dyrekcji naszego liceum oraz Dyrekcji Zakładu Karnego w Białymstoku.

Patrycja Jasińska