Trochę statystyki, czyli podsumowujemy tegorocznych absolwentów LO

Poniższy tekst miał się pojawić w czerwcu 2017, jednak awaria strony  internetowej popsuła te plany. Pojawia się nieco później aby oddać dokonania uczniów klasy III  AD 2017.

Zakończenie cyklu edukacyjnego dla pewnej grupy uczniów, zresztą sporej, bo w liczbie 93 osób,  skłania piszącego do  refleksji. Z pewnym sentymentem i łezką w oku skupi się on na kilku najważniejszych osiągnięciach w dziedzinie nauki, sportu, działalności społecznej a także na rzecz klas mundurowych.

Najpierw trochę statystki. Edukację w naszym liceum w r. szk. 2014/15, w trzech niezwykle przepełnionych klasach pierwszych, rozpoczęło 102 uczniów. Szczęśliwie ukończyło ją 93 absolwentów, przy czym w tym roku wyjątkowo nie będzie w sierpniu żadnych poprawek ani z matematyki, ani z języka polskiego (co zwykle było swoistą tradycją szkoły). Do matury przystąpi nieco mniej absolwentów, bo 84.

Najlepsi  uczniowie:

Jedenaścioro absolwentów LO w  Dąbrowie Biał. otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. Są to:

 • Budnik Karolina i Piruta Joanna – średnia ocen 5,55
 • Emilia Woźniewicz – 5,3
 • Kinga Kozłowska – 5,2
 • Julia Chodziutko – 5,1
 • Krzywicka Katarzyna, Angelika Mikutowicz, Aleksandra Raducha – 5,0
 • Czarkowski Marek – 4,91
 • Michałowski Wojciech – 4,82
 • Jurgielewicz Kinga – 4,75

 

*

 

 

Największe sukcesy w olimpiadach, konkursach na szczeblu wojewódzkim/ okręgowym, jak  i centralnym

Oliwia  Harackiewicz  III C

 • Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Sienkiewiczowskiego „Henryk Sienkiewicz. W 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci”  organizowanego przez Komitet Główny OLiJP przy IBL PAN w Warszawie (opiekun – Edyta Ołdziejewska – Budnik);
 • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Fraszka”;
 • m. w województwie i 64 miejsce w kraju w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego English High Flier (  Joanna Pigiel)

Karolina Budnik III B

 • Uczestniczka finału centralnego (III etap) Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności (opiekun Jarosław Budnik);
 • XLII i XLIII Olimpiada Geograficzna II etap (opiekun Krystyna/Urszula  Huryn);
 • XLII Olimpiada Historyczna – II etap (opiekun Mirosław    Hańczaruk);
 • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Fraszka”;
 • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego English High Flier – IX m. w podlaskim (Elżbieta Kondracka);
 • XXVIII m. w Ogólnopolskim XV Konkursie Historycznym ,,Polska Piastowska” (opiekun – Mirosław Hańczaruk);

Joanna Piruta III B

 • 7 m. w finale XVI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego ”Polska Piastowska”;
 • XLVI Olimpiada Literatury i Języka Polskiego – II etap (opiekun Dorota Budzińska);
 • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Fraszka”;
 • VIII Ogólnopolska Olimpiada Tematyczna ,,Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514.Od Cedyni do Orszy” – II etap (opiekun – Mirosław Hańczaruk);

Kinga Kozłowska  III C

 • Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie literackim na esej dotyczący postaci generała        Władysława Andersa.  (opiekun Edyta Ołdziejewska – Budnik);
 • XLVI Olimpiada Literatury i Języka Polskiego – II etap (opiekun Edyta Budnik);
 • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Fraszka”;

Emilia Woźniewicz III C

 • I m. w Olimpiadzie Tematycznej „Tradycje powstań narodowowyzwoleńczych na Podlasiu 1794 -1945” ’ Białystok’ 2014  (opiekun – Mirosław Hańczaruk)
 • III m. w Wojewódzkiej Olimpiadzie „Tradycje powstań narodowowyzwoleńczych na Podlasiu 1794 – 1945″ Białystok’ 2015  (opiekun – Mirosław Hańczaruk);
 • VI m. w Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Między Wielkim Księstwem Litewskim a Koroną ; dzieje Białegostoku i województwa podlaskiego do 1795 roku” – Uniwersytet w Białymstoku’ 2015
 • XLII Olimpiada Historyczna – II etap (opiekun Mirosław Hańczaruk);
 • XVII m. w województwie w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego English High Flier;
 • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Fraszka”;

Artur Rećko III B

 • 5 m. w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg” (opiekun Krzysztof Malinowski);
 • II m. w Olimpiadzie Tematycznej „Tradycje powstań narodowowyzwoleńczych na Podlasiu 1794 -1945” Białystok’ 2015  (opiekun – Mirosław Hańczaruk);

Aleksandra Raducha III C

 • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg” (opiekun Krzysztof Malinowski);
 • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Fraszka”;
 • V m. w Olimpiadzie Tematycznej „Tradycje powstań narodowowyzwoleńczych na Podlasiu 1794 -1945” Białystok’ 2015  (opiekun – Mirosław Hańczaruk);

Angelika Mikutowicz III C

 • I m. w Wojewódzkiej Olimpiadzie „Tradycje powstań narodowowyzwoleńczych na Podlasiu 1794 – 1945″ Białystok’ 2015  (opiekun – Mirosław Hańczaruk) ;

 

Julia Chodziutko III C

 • III m. w Olimpiadzie Tematycznej „Tradycje powstań narodowowyzwoleńczych na Podlasiu 1794 -1945” Białystok’ 2015  (opiekun – Mirosław Hańczaruk)

Marzena Kułak III C

 • II m. w Olimpiadzie Tematycznej „Tradycje powstań narodowowyzwoleńczych na Podlasiu 1794 -1945” Białystok’ 2015  (opiekun – Mirosław Hańczaruk);

Michałowski Wojciech III B

 • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym ”Krąg”.

 

Stypendyści

 1. Prezesa Rady Ministrów szk.2015/16 – Joanna Piruta;
 2. Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne/ sportowe w r. szk. 2015/16 – Karolina Budnik – pierwsza w historii szkoły taka nagroda;
 3. Zarządu Województwa Podlaskiego w r. 2014: – Joanna Piruta;  – Emilia Woźniewicz; – Joanna Baranowska;
 4. Marszałka Województwa Podlaskiego w r. 2015 – Karolina Budnik, Mateusz Pawłusewicz;
 5. Marszałka Województwa Podlaskiego w r. 2016 – Karolina Budnik;
 6. Warto podkreślić, że wielokrotnymi Stypendystami Starosty Sokólskiego w poszczególnych edycjach „Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski” byli następujący absolwenci:
 • sześciokrotnie: Karolina Budnik, Joanna Piruta, Emilia Woźniewicz;
 • czterokrotnie Kamila Łomoć, Kinga Jurgielewicz, Aleksandra Dzietczyk
 • trzykrotnie Mateusz Łabieniec

Sukcesy sportowe

Reprezentanci kadry narodowej

Pewnie niewiele osób wie, że z obecnych absolwentów mieliśmy dwóch reprezentantów w kadrze narodowej Polski w kategorii junior.

Nasz kraj w Europie i na świecie w taekwon-do godnie reprezentowała Karolina Budnik.  Aktualnie posiada czarny pas (I DAN). W latach 2013 – 2016 była w kadrze narodowej Reprezentacji Polski Juniorów w Taekwon –do w kat. walk kobiet do 45 kg. Na swoim koncie ma występy na Mistrzostwach Świata we Włoszech (Jesolo, 2015, 9. miejsce), Mistrzostwach Europy w Szkocji (Motherwell, 2015), gdzie została srebrną medalistką, było to jej najwyższe osiągnięcie. Potem w Finlandii (Tampere, 2016 zajęła –  5. miejsce) oraz we Włoszech (Riccione, 2014), czy  na Pucharze Europy na Węgrzech (Budapeszt’ 2014 wywalczyła 1. miejsce). Karolina była także wielokrotną medalistką  Mistrzostw  Polski Juniorów z  l. 2013 – 2016. W ubiegłym roku wywalczyła 3. m. w Mistrzostwach Polski w kat. Seniorów.

 Innym niekwestionowanym bohaterem sportu w naszej szkole był Karol Harasim. On, zaś  spełniał się w roli bejsbolisty, także w kadrze narodowej z orzełkiem na piersi. Pochodzący z Augustowa  nasz absolwent, był zawodnikiem tamtejszego klubu, ale także grał na wypożyczeniu w zespole z Kutna. Ich największe sukcesy to: 2. m. w  Pucharze Polski Juniorów w Baseballu – Osielsko 2015; 5. m. w Międzynarodowym Turnieju U-16 Pony League – Praga 2015, 1. m. w  Mistrzostwach Polski w Baseballu – Osielsko’ 2016. Karol ma jeszcze jeden sukces na swoim koncie. Razem z kolegami z klasy mundurowej Marcinem Grygo i Karolem Haponikiem wywalczyli 3. m. w Licealiadzie Województwa Podlaskiego w Zawodach Sportowo-Obronnych „Sprawni jak żołnierze”. Białystok 02.06.2016.

II m.                   Dąbrowa Białostocka – podlaską stolicą piłki ręcznej

Niewątpliwie na ten zaszczytny tytuł zapracowały także nasze szczypiornistki w osobach Aleksandry Dzietczyk, Kamili Łomoć, Kingi Jurgielewicz, czasami też wspierane przez Karolinę Zarzecką. Dziewczyny razem ze swoimi młodszymi i starszymi koleżankami osiągnęły najwyższe laury w historii szkoły. W r. szk.  2014/15 i 2015/16 nasze szczypiornistki, po raz kolejny z rzędu, zajęły  I m. w Licealiadzie Województwa Podlaskiego w Piłce Ręcznej Dziewcząt, czyli powtórzyły sukces swoich starszych koleżanek z 2013/14 roku. W Ogólnopolskim Finale Licealiady w Piłce Ręcznej Dziewcząt w 2015 w Nowym Sączu  zajęły 4 m., zaś w 2016 –  5 m. Opiekunem dziewcząt jest Mirosław Tokajuk.

W ostatnich dwóch latach w podlaskiej ,ale także i …… piłce ręcznej zaczęli się liczyć nasi panowie. Niewątpliwie za sprawą tegorocznych absolwentów przede wszystkim Mateusza Bruszewskiego i Piotra Karbowskiego (obaj z Gołdapi). Okazali się oni mocnymi filarami naszego  szczypiorniaka. Ale także bardzo ważną rolę odegrał Paweł Kowalczyk, Mateusz Łabieniec i Karol Haponik. Zespół także w różnym stopniu wspierali: Bartłomiej Stankiewicz, Wojciech Michałowski, Rafał Czygier, Jakub Sztukowski. Ich największe sukcesy to: w 2016 r. zajęli 7. m. w Ogólnopolskim Finale Licealiady w Piłce Ręcznej Chłopców w Wągrowcu i także 1. m. w Licealiadzie Województwa Podlaskiego w Piłce Ręcznej Chłopców w r.szk. 2015/16. W tym roku szkolnym panowie także zajęli 1. m. w Licealiadzie Województwa Podlaskiego w Piłce Ręcznej Chłopców w r. szk. 2016/17 . Opiekunem jest Tomasz Sztukowski.

 

Inne osiągnięcia sportowe

Taekwondo

I miejsce Mateusza Pawłusewicza w Pucharze Polski w taekwon-do, walki do 75 kg. 2015/2016

( opiekun Tomasz Leszkowicz)

Zawody Sportowo-Obronne

III miejsce drużyny chłopców (Karol Harasim, Karol Haponik, Marcin Grygo) w zawodach sportowo-obronnych „Sprawni jak żołnierze” – Białystok 2016  (opiekun Piotr Nakoneczny)

Lekkaatletyka

I miejsce Kamili Łomoć w rzucie oszczepem w Otwartych Mistrzostwach Województwa Podlaskiego Juniorów i Juniorów Młodszych – Łomża’ 2016  (opiekun Piotr Nakoneczny)

 

 

Gala „Nowin Sokólskich”

O docenieniu naszych uczniów jako najlepszych sporowców powiatu sokólskiego świadczy Gala „Nowin Sokólskich”

W edycji 2016  w kategorii Talent Sportowy roku 2015 roku 4 m.  zajął   Paweł Kowalczyk, zaś w edycji 2017 w kategorii „Supersportowiec roku 2016” Karolina Budnik zajęła drugie miejsce, co stanowi bardzo duże wyróżnienie. W kategorii „Talent Sportowy roku 2016” siódme zajął Mateusz Łabieniec.

 

Osiągnięcia artystyczne

Aleksandra Wojciulik  III b

 • II miejsce w VII Wojewódzkim Konkursie ” My z Podlasia” w kategorii „Spiżarnia Babuni” – Białystok 2016 (opiekun Krystyna Kopańko)

Katarzyna Krzywicka  III b

 • nagroda Publiczności w II Międzynarodowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej’ Dąbrowa Białostocka 2015
 • Wyróżnienie w III Międzynarodowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej’ Dąbrowa Białostocka 2016

Izabela Kirejczyk III A

 • Wyróżnienie w II Międzynarodowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej’ Dąbrowa Białostocka 2015
 • 1 m. w Powiatowym Konkursie Piosenki Żołnierskiej – Dąbrowa Białostocka 2017;
 • 6 m. w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Patriotycznej – Suwałki 2017 (opiekun Krystyna Kopańko)

Rywalizacje dla klas mundurowych

Forum Klas Mundurowych Województwa Podlaskiego 2017

Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku we współpracy z Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej oraz Kuratorium Oświaty w Białymstoku zorganizowała FORUM KLAS MUNDUROWYCH WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO 2017, które odbyło się  w siedzibie Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. sprawdzano wiedzę obejmującą  zakres działalności służb mundurowych podległych MSWIA . Uczniowie – Mateusz Żmurda(kapitan) , Adam Żemajduk oraz Dominika Świerpiel po trudnych zmaganiach wywalczyli bardzo wysokie bo aż 3 miejsce wśród licznych reprezentacji innych szkół  woj. podlaskiego (11 drużyn). Tematem przewodnim rywalizacji było funkcjonowanie służb takich jak np. Straż Graniczna i Policja, ale również zagadnienia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, znajomość aspektów broni palnej i    środków przymusu bezpośredniego oraz wiele innych pokrewnych kategorii związanych z wewnętrznym bezpieczeństwem Polski .Końcowym etapem zmagań był  test umiejętności strzeleckich. 3 miejsce wywalczone przez naszych uczniów  świadczy o wysokim poziome kształcenia dąbrowskiej młodzieży klas mundurowych pod względem przygotowania do przyszłego podjęcia pracy w służbach mundurowych nad czym czuwa  st. chor. szt. Rezerwy Straży Granicznej Janusz Bielawski.