Michał Topolewski w finale ogólnopolskiego konkursu matematycznego.

IMG_4671 IMG_4675 IMG_4723 Zdjęcie0234 Zdjęcie0236 Zdjęcie0237 Zdjęcie0238 Zdjęcie0239 Zdjęcie0240Do tegorocznej, siódmej już edycji Łomżyńskiego  Konkursu Matematycznego zgłosiło się około dwustu uczniów, a 128 z nich przeszło do drugiego etapu. Do ścisłego finału zakwalifikowała się setka uczestników z dwudziestu jeden szkół i z pięciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Dwa pierwsze etapy konkursu odbyły się za pośrednictwem platformy internetowej. Uczestnicy mieli do rozwiązania 30 zadań.  Uczeń naszej szkoły– Michał Topolewski sprawnie pokonał etapy internetowe konkursu, co jest wielkim osiągnięciem, zważywszy na to, że jest to uczeń klasy drugiej. W finale  uczestnicy zmierzyli się tylko z pięcioma zadaniami, jednak  o podwyższonej trudności i bardziej oryginalnymi, niż zadania szkolne. Michał zajął szóste miejsce w tej trudnej rywalizacji. Zwycięzcami okazali się licealiści z Białegostoku i Łomży.

„Oczywiście w naszym konkursie nie ma przegranych, wyłaniamy zwycięzców z grona najzdolniejszej młodzieży. Pierwsze etapy konkursu nie mają ograniczeń terytorialnych, dlatego z roku na rok przybywa szkół, które chcą uczestniczyć w matematycznej rywalizacji” – informuje Anna Chrzanowska z PWSIiP, współorganizatorka uczelnianych konkursów, matematycznego oraz informatycznego.

Konkursowi od lat przyświeca motto empirystycznego filozofa Rogera Bacona
Kto lekceważy osiągnięcia matematyki przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych nauk ścisłych i nie może poznać świata”.

Przybyli na zmagania konkursowe uczniowie  po rozwiązaniu zadań wzięli udział w wykładzie. Dr hab. Marek Gawrysiak z PWSIiP przedstawił  dygresyjny wywód, dotyczący historii matematyki.

Po wykładzie uczniowie zwiedzali budynek szkoły, nowocześnie wyposażone laboratoria Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Automatyki i Robotyki.