Wystawa Marka Podwala w Grodnie

1 maja 2017 r. w Wielkiej/Chóralnej synagodze w Grodnie odbyła się niezwykła uroczystość. Doktor Mark Podwal z USA, potomek dąbrowskich Żydów, zaprezentował cykl 18 prac poświęconych miastu jego matki i rodziny. Obrazy
w symboliczny sposób opowiadają historię naszego miasta, przed wojną również żydowskiego sztetla, w którym mieszkały różne społeczności i wspólnie tworzyły jego historię. Niestety II wojna światowa i Holokaust
unicestwiły dąbrowskich Żydów. Przetrwał zabytkowy kirkut – jedyny materialny ślad tej dużej i prężnej wspólnoty.
„Kadisz dla Dąbrowy” (kadisz – żydowska modlitwa za zmarłych) zainspirowany został wizytą Marka Podwala w naszym mieście (maj 2016 r.). Obrazy to powrót do przeszłości, do świata, którego nie ma, ale również przesłanie o
potrzebie pamięci. Po raz pierwszy wystawę zaprezentowano w głównej synagodze Nowego Jorku. Zespół Szkół im. gen. N. Sulika w Dąbrowie był współorganizatorem grodzieńskiej uroczystości.Podwal8 Podwal6 Podwal2 plakat