„Kadisz dla Dąbrowy”

Podczas lekcji wychowawczej klasa IA udała się do Urzędu Miasta w Dąbrowie Białostockie, aby obejrzeć wystawę    Marka Podwala – lekarza i artysty. Pan Mark Podwal to Żyd z Nowego Jorku, którego matka jako dziewczynka wyjechała przed wojną z Dąbrowy do Ameryki. W ubiegłym roku Mark Podwal odwiedził po raz pierwszy rodzinne miasto swojej matki. Ten ceniony na całym świecie rysownik i malarz po powrocie z podróży do Polski stworzył serię 18 prac poświęconych związkom społeczności żydowskiej z Dąbrową. Wystawa była już w Nowym Jorku i w Grodnie. Obecnie mieszkańcy Dąbrowy Białostockiej mają okazję obejrzeć „Kadisz dla Dąbrowy”. Uczniowie podczs tej wyjątkowej lekcji zostali zapoznani z objaśnieniami i symboliką każdego z obrazów. Następnie mieli za zadanie wybrać pracę, która najbardziej im się spodobała. Największym zainteresowaniem cieszył się obraz, na którym księżyc w pełni został zastąpiony macą, czyli chlebem niekwaszonym spożywanym przez żydów podczas Paschy.
Wychowawczyni klasy IA – Jolanta Konstańczuk

WP_20170525_11_54_38_Pro

WP_20170525_11_53_17_ProWP_20170525_11_52_32_Pro