Próbna matura OPERON -u z niespodzianką

Tegoroczna edycja Próbnej Matury z Operonem, „Gazetą Wyborczą” i British Council odbyła się w listopadzie 2016 roku. W tym roku maturę próbną z Operonem napisało blisko 70% wszystkich maturzystów w Polsce! Ogólnokrajowe wyniki nie napawają optymizmem, w tym roku zdało ją zaledwie 42% uczniów – to o 2% mniej względem ubiegłego roku.

Średni wynik z języka polskiego na poziomie podstawowym wyniósł w całym kraju 42%.

Matematyka ponownie okazała się dla zdających piętą achillesową – około 60% uczniów nie zdało tego egzaminu, przez co średni wynik wyniósł zaledwie 30%. Czyli na progu zdawalności!

Język angielski, podobnie jak w ubiegłym roku, nie sprawił zdającym trudności. Zdawalność tego egzaminu na poziomie podstawowym wyniosła w całym kraju powyżej 90%, a średni wynik to 63%.

Z przedmiotów dodatkowych najwyższe średnie uzyskali zdający chemię i fizykę, choć były to najrzadziej wybierane przedmioty. Większość uczniów zdecydowała się zdawać na poziomie rozszerzonym geografię, matematykę oraz biologię. Spośród egzaminów z przedmiotów dodatkowych drugim najtrudniejszym po matematyce okazał się ten z wiedzy o społeczeństwie.

Wszyscy uczniowie zdający próbną maturę uzyskają szczegółowy raport na temat dalszej pracy i ewentualnych braków w przygotowaniu.

Pomimo niezbyt dobrych wyników w skali kraju na optymizm pracują wyniki naszej szkoły oparte na osiągnięciach z przedmiotów obowiązkowych tj. z  języka polskiego, języka angielskiego i matematyki. W tej klasyfikacji nasza szkoła zajęła wysokie III miejsce w województwie (materiał poniżej). Oby tak było też na majowym egzaminie.

Operon 2016