Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim

Po raz 19 w polskim Kościele katolickim obchodzony jest Dzień Judaizmu. Uroczystość ustanowił Episkopat Polski w 1997 r.
„Hasłem tegorocznych obchodów są słowa z 1 Krl 19,13: „Co ty tu robisz Eliaszu?”. Prorok Eliasz jest wiodącą postacią dla judaizmu, jak i dla chrześcijaństwa. Jest on oczekiwany przez Żydów jako poprzedzający przyjście Mesjasza (Ml 3,23). Wraz z Mojżeszem objawia się Eliasz jako świadek i mesjański poprzednik Chrystusa w chwili przemienienia na górze Tabor.” – pisze przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło.

Obchody tej uroczystości miały miejsce w Dąbrowie Białostockiej.
Młodzież liceum od października 2015 roku uczestniczy w projekcie „Odczytywania popiołów – śladami dąbrowskich Żydów” w ramach ogólnopolskiej VIII edycji projektu „Przywróćmy Pamięć” organizowanego przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Do tej pory udało się utrwalić relacje 13 świadków historii z Dąbrowy i okolic, nawiązać kontakt z potomkami dąbrowskich Żydów Panami M. Nevinsem i M. Podwalem (mieszkają w Stanach) oraz Panią Sarą Masłow z Izraela – będziemy ich gościć w Dąbrowie 24 maja oraz zebrać materiały do publikacji o społeczności żydowskiej naszego miasta.
Dziś uczestniczyliśmy w lekcji historii, czyli poznaliśmy miejsca związane z Żydami oraz odwiedziliśmy miejscowy kirkut. Towarzyszyli nam Burmistrz Dąbrowy Pan R. Gromacki, przewodniczący Rady Miasta i Gminy i dyrektor ZS w Dąbrowie Pan J. Budnik oraz ekipa telewizyjna z Białegostoku. Ks. Jakub Budkiewicz odmówił modlitwę ekumeniczną, harcerze zapalili znicze, zgodnie z żydowskim zwyczajem położyliśmy kamienie – symbol pamięci. Przed nami mnóstwo pracy związanej z uporządkowaniem cmentarza.
Bp M. Cisło w słowie pasterskim na dzisiejszą uroczystość zaznacza: (…) pozostały jedynie tu i ówdzie ich groby, my winniśmy być strażnikami ich cmentarzy i mogił. Ten szacunek należy do naszej katolickiej kultury.”
Młodzież liceum i gimnazjum z opiekunem Dorotą Budzińską.

DSCN2419 DSCN2423