Wykład

W sobotę 12 grudnia 2015r., grupa9 uczniów z Panią prof. Jolantą Konstańczuk z LO w Dąbrowie Białostockiej, uczestniczyli w wykładzie prof. Kwétoslavy Burdy z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie pt.: „Zielona energia- hit czy kit?”

Wykład dotyczył nowych sposobów w pozyskiwaniu energii odnawialnej. Zielona energia bazuje na fotosyntezie, która jest wykorzystywana przy produkcji biomasy. Okazuje się, że każdy w domu może mieć właśnie elektrownię wytwarzającą czysty prąd ze Słońca i glonów. Jedynym skutkiem ubocznym procesów jest biomasa, zawierająca olej i cukry, która może być przetworzona w specjalnych zakładach. układy takie działają już w różnych krajach europejskich. Jednak w Polsce jeszcze nie działają takie elektrownie. A szkoda, bo energia jest naprawdę bezpieczna i tania.

W Polsce powstają elektrownie wykorzystujące ogniwa fotowoltaiczne, które produkują prąd dzięki Słońcu i półprzewodnikom. Niestety są one droższe i bardzo szkodzą środowisku (zawierają toksyczne materiały).

Wykład okazał się bardzo interesujący i pokazujący, że jeszcze wiele zjawisk i procesów pozostało do wyjaśnienia i wykorzystania w tym zakresie.