Kto ratuje jedno życie… czyli o Sprawiedliwych, ale nie tylko

Małżeństwo Anna i Stanisław z Dulkowszczyzny koło Lipska i ich dzieci: Henryka, Janina i Józef uratowali od Zagłady trzyosobową rodzinę Meira Trachtenberga żydowskiego kupca z Grodna.

Odchodząc od szkolnej rutyny – 06.03.2015r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej lekcji – żywej historii, ludzkiej odwagi, solidarności, godności i szacunku dla życia, czyli wartościach określających człowieczeństwo. Organizatorem tej wyjątkowej lekcji była Dorota Budzińska, nauczyciel języka polskiego w naszej szkole. Młodzież usłyszała nie tylko o Holocauście, ale poznała niezwykłych Bohaterów – Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Historię Rodziców i ratowanych Żydów, ale również własną, opowiedział Pan Józef Krzywicki – syn Sprawiedliwych. Relację Wuja uzupełniała, dobrze znana społeczności szkolnej, Pani Celina Łazuk – Woroniecka – córka Henryki i wnuczka Sprawiedliwych a towarzyszył Jej syn – Pan Jakub Woroniecki maturzysta i prawnuk Sprawiedliwych.

Trwała II wojna światowa. Żydzi, skazani przez nazistów na eksterminację, podejmowali dramatyczne próby ratowania życia. W marcu 1943 roku do gospodarstwa Państwa Krzywickich przybyli uciekinierzy z grodzieńskiego getta Trachtenbergowie. Nie zawiedli się na znanych sprzed wojny Polakach, uzyskali pomoc, schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Krzywiccy ryzykowali wszystko – własne życie oraz trójki dzieci. Od 1941 roku Polakom pomagającym Żydom w jakiejkolwiek formie groziła śmierć! ” Co wam – to i nam” powiedział Pan Stanisław, dając w ten sposób dowód szlachetności i odwagi, bez precedensu w dzisiejszych czasach. Nie sposób wyobrazić sobie grozy tamtych lat, strachu, niemieckich rewizji. Pan Józef Krzywicki – żyjący świadek opowiadał o noszeniu jedzenia zbiegom oraz pilnowania obejścia, kiedy ci opuszczali kryjówkę. Ale to historia ze szczęśliwym zakończeniem. Przeżyli wszyscy. Trachtenbergowie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i słali listy do swoich wybawicieli.

Godna, bohaterska i głęboko chrześcijańska postawa Państwa Krzywickich została doceniona po latach.
„Dam Ci imię wieczne i niezniszczalne…” pośmiertnie, w 2009 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie nadał Annie i Stanisławowi Krzywickim najwyższe cywilne odznaczenie Izraela medal Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ich imiona i nazwisko zostały umieszczone w Parku Sprawiedliwych na Wzgórzu Pamięci w Jerozolimie – na zawsze.

Autorka pomysłu organizując z Panią C. Łazuk – Woroniecką uroczystość o Jej Dziadkach, Mamie i Wujku myślała o triumfie życia i dobra nad złem, pogardą i nietolerancją.

Chciałyby, aby Uczniowie zapamiętali tę lekcję, poznawali historię własnych rodzin i zastanowili się nad tym, co byliby w stanie poświęcić dla innych?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA