Poczet sztandarowy pod Monte Cassino

Poczet sztandarowy z Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej uczestniczył w obchodach 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino, które odbyły się w minioną niedzielę we Włoszech.

18 maja dwójka przedstawicieli pocztu sztandarowego (Kamila Waszkiewicz i Kamil Maksimczyk) wraz z opiekunem Januszem Bielawskim wzięła udział w obchodach rocznicy bitwy o Monte Cassino, która odbyła się na Polskim Cmentarzu Wojennym na stokach wzgórza, na którym wznosi się benedyktyński klasztor. W uroczystości, oprócz wielu pocztów sztandarowych i około 2000 harcerzy z całej Polski, brały również udział znane osoby, między innymi książę Walii Harry. Nie zabrakło również przedstawicieli Polski, między innymi premiera Donalda Tuska oraz polskiego arcybiskupa metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza.
Obecność naszego sztandaru na tej uroczystości była dla nas wielkim wyróżnieniem. Sponsorem wyjazdu i organizatorem pobytu pocztu sztandarowego była Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
W niedzielnych uroczystościach uczestniczyli także polscy weterani walk sprzed 70 lat oraz córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, Anna Maria Anders oraz żona ostatniego Prezydenta RP na Obczyźnie Karolina Kaczorowska. Odprawiona została uroczysta msza święta, odbył się apel poległych, na grobach żołnierzy złożone zostały czerwone maki i wieńce.

18 maja 1944 roku po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Andersa zdobył Monte Cassino oraz znajdujący się na wzgórzu klasztor benedyktynów. Zasługi w bitwie, która otwierała drogę do dalszej części Europy położył także nasz Patron Generał Nikodem Sulik. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

DSC02459

DSC02471

DSC02490

DSC02497

DSC02507

DSC02522

DSC02526

DSC02528

DSC02525

DSC02530

DSC02568