Festyn Bożonarodzeniowy

10 grudnia na sali gimnastycznej w Zespole Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej rozpoczął się Festyn Bożonarodzeniowy, który trwał do 14 grudnia.

W inauguracji swoją obecnością zaszczycili nas: Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Alicja Rysiejko, Burmistrz miasta i gminy Dąbrowa Białostocka – Tadeusz Ciszkowski, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w  Dąbrowie Białostockiej Maciej Sulik, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Andrzej Kamliński, Dyrektor Zespołu Szkół w Nowym Dworze – Leszek Karpik, Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej – Jerzy Białomyzy, przyjaciel szkoły, Mariusz Waszkiewicz, wieloletni fundator nagród dla uczniów ZS.

Boże Narodzenie to czas radości, miłości, nadziei i pojednania. Jest to również lekcja przebaczenia i zrozumienia. W związku z tym przez uczniów dąbrowskiego LO pod opieką pani prof. Celiny Woronieckiej-Łazuk i pani prof. Krystyny Kopańko przygotowali krótkie przedstawienie o miłości i zrozumieniu.

Boże Narodzenie to także czas kolędowania, dlatego też odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Nowym Dworze oraz uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej. Wzięli w nim udział:

-uczniowie klasy I E zaśpiewali „Dzisiaj w Betlejem”,

-Anna Skok i Dominika Piwnicka z klasy II B „Lulajże Jezuniu”,

-Grzegorz Kozioł z klasy II C wykonał „Mędrcy Świata”,

-grupa z Nowego Dworu pod opieką pani Jolanty Hećman wykonała kolędy w obrządku wschodnim,

-Kinga Jodczyk, Paulina Chudziutko, Karolina Paszkiewicz i Magdalena Głębocka przepięknie zaśpiewały „Coraz bliżej święta” oraz „Przybieżeli do Betlejem”.

To spotkanie otworzyło Festyn Bożonarodzeniowy. Po występach można było przejść do kiermaszu. Było wiele ciekawych stroików, różnego rodzaju choinki, wykonane między innymi z nieugotowanego makaronu, lub obwieszone owocami, były również bałwany wykonane między innymi metodą origami oraz różnego rodzaju wypieki. Istniała możliwość wzięcia udziału w loterii lub w kiermaszu stroików świątecznych. Oprócz uczniów dąbrowskiego LO, uczestniczyli uczniowie: ZS w Nowym Dworze wraz z opiekunem Iwoną Stasiulewicz, ZS w Sztabinie wraz z opiekunami, Gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej wraz z opiekunem Agatą Orpik, gromada Zuchowa „Lwiątka” ze Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze wraz z opiekunem Martą Stasiulewicz.

Przez kolejne dni Festynu istniała możliwość zakupu stroików świątecznych. Za porządek i wstępne przygotowanie odpowiadała klasa I A z LO im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej.

Bartek Jęcka

W tym roku nasza szkoła wpadła na pomysł, aby urządzić Festyn Świąteczny. O to, kto był pomysłodawcą, skąd pomysł i o cel tego przedsięwzięcia zapytałyśmy główną koordynatorkę, Panią Celinę Woroniecką, nauczyciela religii i podstaw przedsiębiorczości w dąbrowskim liceum.

Skąd wziął się pomysł na organizację takiego festynu?

W dniu 31 sierpnia 2012r w hali sportowej z inicjatywy pana dyrektora Jarosława Budnika, zostało zorganizowane spotkanie, w którym brali udział zarówno nauczyciele i pracownicy szkoły. Zaproszeni zostali również uczniowie, absolwenci, samorząd  lokalny oraz organizacje partnerskie, aby wspólnie opracować strategię rozwoju szkoły. Wszyscy mieliśmy mnóstwo pomysłów na rozwój naszej szkoły, jednym z pomysłów naszej grupy było właśnie zorganizowanie festynów świątecznych. Projekt został przyjęty i właśnie jesteśmy w trakcie jego realizacji.

Czy była Pani kiedyś na podobnej imprezie w innej szkole?

Na takim festynie nie byłam i muszę przyznać, że nie słyszałam, aby w naszej okolicy była organizowana taka impreza, na tak dużą skalę. Wiem, że są organizowane kiermasze świąteczne w szkołach, ale tylko jako impreza szkolna.

Kto jest głównym organizatorem?

Głównym organizatorem jest nasza szkoła. Tak jak wspomniałam, Dyrektor zatwierdził pomysł zorganizowania Festynu Bożonarodzeniowego, powołał zespół nauczycieli, którzy organizują właśnie tę imprezę. Z tego zespołu ja zostałam wybrana jako lider, czyli jestem odpowiedzialna, aby wszystko się udało. Oczywiście żartuję, po prostu każda organizowana impreza musi mieć koordynatora.

Co ma na celu organizacja takiego festynu?

Mówiąc o celach, muszę przyznać, że organizując tę imprezę mamy kilka celów i trudno powiedzieć, który jest najważniejszy. Między wszystkimi celami postawiłabym znak równości. Na pewno chcemy zacieśnić współpracę z Warsztatami Terapii Zajęciowej, partnerami lokalnymi oraz wszystkimi szkołami gimnazjalnymi, z którymi już współpracujemy. Jednym z celów jest również prezentacja umiejętności, talentów uczniów, gdyż zaprosiliśmy uczniów do zaprezentowania swoich prac, które wykonują na zajęciach ze sztuki, czy też kółkach plastycznych. Następnym celem festynu jest integracja środowiska szkoły – uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne – oraz zbudowanie pozytywnego, świątecznego nastroju przed Bożym Narodzeniem w środowisku szkolnym.

Nie chcę wybiegać w przyszłość, ale bardzo zależy nam, aby w przyszłości z takim festynem wyjść na ulice naszego miasta, dając możliwość łatwego w nim uczestniczenia mieszkańcom naszej gminy, jak i mieszkańcom gmin ościennych. Mamy nadzieję że w ten właśnie sposób każdy z nas przeżywać będzie okres adwentu w radosnym nastroju.

Karolina Hołownia

Ewelina Grygorczyk