One day in Czech Republic

W dniach 17- 25 listopada odbywała się międzynarodowa wymiana uczniów w Czechach, w miejscowości Rosec. Brały w niej udział pięcioosobowe grupy z krajów takich jak: Polska, Estonia, Hiszpania, Bułgaria oraz Czechy. Pięcioro uczniów naszej szkoły miało szczęście uczestniczyć w tym międzynarodowym obozie.

Dzięki uprzejmości naszej absolwentki Sylwii Bobryk uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w międzynarodowej wymianie młodzieży. Ogółem, z opiekunami było 26 osób. Zakwaterowani byli w wielkim, drewnianym domu, który otaczały lasy oraz przepiękne jeziorko. Od najbliższego miasta oddaleni byli o 15km i zwiedzali je raz dziennie.

Program każdego dnia był stały: 9:00 śniadanie, po posiłku krótka rozgrzewka na świeżym powietrzu, tak, aby się w pełni rozbudzić, następnie w zależności od dnia były wykłady na różne tematy dotyczące polityki i problemów społeczno-gospodarczych, gdyż temat wymiany dotyczył Unii Europejskiej. O 13:00 był lunch, natomiast od 15:30 kontynuowano zajęcia. Zazwyczaj o 19:00 jedzono kolację, a następnie poszczególna grupa przedstawiała prezentację o własnym kraju. Pomiędzy zajęciami a posiłkami był czas wolny, aby poznać innych uczestników. Pierwszego dnia wszystkie zajęcia były luźne, mające na celu poznanie i integrację z nieznajomymi. W czasie całego pobytu miały miejsce dwie symulacje obrad Rady Europejskiej, pierwsza dotyczyła bezrobocia wśród młodych ludzi, natomiast druga- integracji Romów.

Pobyt na obozie to także okazja do smakowania czeskiej kuchni. Nie raz i nie dwa kombinacje smakowe wydawały się nie do przetrawienia, lecz po spróbowaniu okazywało się, że potrawa była wspaniała. Atmosfera panująca na obozie, jak wspominają uczestnicy, była wspaniała. Wszyscy ludzie – niezwykle otwarci, chętni do nawiązywania nowych znajomości, służący sobie pomocą, tolerancyjni i pełni kreatywnych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Bardzo się ze sobą zżyli i trudno było im się rozstać.

Była to moja pierwsza wymiana i mam głęboką nadzieję, że nie ostatnia. Takie wyjazdy wiele dają: począwszy od polepszenia języka obcego, poprzez zawiązanie nowych znajomości do poznania wielu innych kultur oraz poznania samego siebie. Szczerze zachęcam wszystkich do korzystania z takich wyjazdów i czerpania z nich samych przyjemności.

Iza Karpienia, uczestniczka wyprawy

1