Uroczyste otwarcie hali

Mission Posible – otwarcie hali

Otwarcie wyczekiwanej przez uczniów hali sportowej było przekładane kilka razy. Wreszcie 12 stycznia odbyło się jej oficjalne otwarcie.

Na uroczystość, której gospodarzami byli dyrektor szkoły Jarosław Budnik i starosta sokólski Franciszek Budrowski przybyło wielu znamienitych gości z regionu i z za granicy. Byli wśród nich: przedstawiciele dąbrowskiego duchowieństwa, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko, Podlaski Kurator Oświaty Jerzy Kiszkiel, Adam Wiński dyrektor oddziału PEFRON w Białymstoku, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele wojewódzkich związków sportowych, goście z zaprzyjaźnionych szkół w Mołodecznie (Białoruś) oraz Kalwarii (Litwa). Ceremonie otwarcia poprowadzili: Karol Kopańko i Anna Kulmacz.

Uroczystość uświetniły: muzyka orkiestry z Suchowoli, występy artystyczne mażoretek, pokaz teakwon-do, scenki kabaretowe przygotowane przez uczniów naszej szkoły, pod opieką Agnieszki Dacewicz i Małgorzaty Lewko.

Na część bardziej oficjalną złożyły się przemówienia wielu, wielu zaproszonych gośći, poświęcenie hali przez proboszczy parafii rzymsko-katolickiej i prawosławnej w Dąbrowie, wymiana prezentów oraz uroczyste przecięcie wstęgi.

Szkoła otrzymała wiele prezentów głównie piłek i książek. Goście z Litwy podarowali koszulkę Żalgirisu, przedstawiciele szkoły z Mołodeczna puchar, a Podlaski Kurator Oświaty piłkę z podpisami piłkarzy Jagiellonii Białystok. W zamian osobom, które przysłużyły się budowie hali dyrektor podarował oryginalne klepki parkietowe z klonu kanadyjskiego z pamiątkową tablicą.

Hala sportowa przy ZS powstawała od października 2010 roku, choć sam przetarg ogłoszono ponad rok wcześniej. Kosztowała prawie 4,5 mln zł. Budowę finansował powiat sokólski, a wsparło ją Ministerstwo Sportu, PFRON oraz gmina Dąbrowa Białostocka. Hala ma 1990 metrów kwadratowych i kubaturę 16.970 metrów sześciennych.

Przeprowadziliśmy wywiad ze Współgospodarzem uroczystości Panem Franciszkiem Budrowskim Starostą Sokółki:

Jak się Panu podoba hala i jakie są Pana wrażenie po jej inauguracji?

Hala bardzo mi się podoba, jest bardzo ładna i duża. Nie wiem tylko, czy wystarczy miejsc siedzących podczas organizacji przez społeczność Dąbrowy imprez piłkarskich, ale jeśli będą zawody w siatkówkę czy boks, to nie powinno być większych problemów. Pomimo wszystko, jest to największa hala w Dąbrowie Białostockiej-podoba mi się.

Sama inauguracja również była ciekawa, w ogóle się nie zmęczyłem choć niektórzy narzekali, że to wszystko długo trwa, a przecież cały czas działo się coś interesującego.

Jak duży był wkład poszczególnych podmiotów w budowę tej hali?

Łączna suma kosztów związanych z budową hali to 4 mln.694 tys. zł, z czego ponad połowę pokryło Starostwo Powiatowe-2 mln.594tys.zł. Cel ten oprócz nas wsparli: Ministerstwo Sportu i Turystyki – 1mln.100tys. zł, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – 800 tys. zł., Rada Miejska w Dąbrowie Białostockiej – 200 tys. zł

Czy w powiecie sokólskim jest równie wielka hala jak ta? Czy planowane są podobne inwestycje?

Hala o podobnej wielkości do tej w Dąbrowie znajduje się w Sokółce.

W sumie w powiecie jest 8 tak dużych hal, 4 są gminne, a 4 powiatowe.

Kolejna budowa jednego z takich obiektów planowana jest przy Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce oraz przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Te dwie szkoły zostaną połączone halą.

Jakie oczekiwania ma Pan względem tej hali?

Na początku powinna być wykorzystywana przede wszystkim przez uczniów, później przez osoby niepełnosprawne z WTZ-ów. Następnie przez mieszkańców Dąbrowy. Powinno się to odbywać w takiej kolejności.

Jak zareagował Pan na zawirowania wokół budowy i przekładania daty oddania obiektu do użytku, jako współinwestor?

Byłem troszkę zaniepokojony tym faktem, ponieważ chcieliśmy oddać halę do użytku w terminie, bo inaczej przepadłyby nam pieniądze, które otrzymaliśmy, a musimy się z nich do końca roku rozliczyć. Technicznie musieliśmy oddać obiekt do końca 2011r. Otwarcie  planowano 15 grudnia, ale ponieważ jeszcze nie było decyzji inspektora nadzoru budowlanego o gotowości hali do użytkowania, dlatego przełożyliśmy wszystko na styczeń.

Dziękujemy za rozmowę.

Karolina Hołownia

Aneta Jaroszewicz