Śladami Kopernika

W dniach 23-24 listopada 2021 r. śladami polskiego astronoma Mikołaja Kopernika udali się uczniowie trzech klas Branżowej Szkoły I stopnia w Dąbrowie Białostockiej. Wyjazd został zorganizowany w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. MEiN pokryło 80% kosztów wycieczki, a pozostałe 20% Starostwo Powiatowe w Sokółce. Wycieczka rozpoczęła się w Olsztynie zwiedzaniem Izby Tradycji Muzeum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Następnie pod opieką przewodniczki uczniowie zobaczyli: Zamek Kapituły Warmińskiej, Wysoką Bramę, mosty kolejowe, „olsztyńską Niagarę” oraz pomniki Mikołaja Kopernika. Zwiedzili też Bazylikę konkatedralną Świętego Jakuba. Olsztyn to miasto przez które przebiega szlak pielgrzymkowy tego świętego. Dlatego w wielu miejscach można dostrzec muszlę – atrybut św. Jakuba. Po zwiedzaniu tego pięknego średniowiecznego grodu na uczestników czekał seans w Planetarium. Kosmiczna podróż zrobiła na większości ogromne wrażenie, a opowieść dotyczyła istnienia i poszukiwania tzw. obcej cywilizacji. Kolejnym etapem podróży był Gietrzwałd leżący bardzo blisko Olsztyna. Tam, w Domu Pielgrzymkowym Domus Mariae, młodzież zjadła smaczną obiadokolację. Wieczorem mała grupa udała się ścieżkami wiodącymi wzdłuż kapliczek tajemnic różańcowych do cudownego źródełka, aby zaczerpnąć wody. Kolejnego dnia po śniadaniu uczniowie odwiedzili kościół oraz kapliczkę – miejsce objawień Matki Bożej. Ostatnim punktem poznawania Polski był Frombork, miejsce pracy i śmierci Mikołaja Kopernika. To właśnie w tamtejszej katedrze odnaleziono szczątki autora dzieła De Revolutionibus. Wspólnie z fantastycznym przewodnikiem uczniowie zwiedzili wzgórze katedralne, wnętrze kościoła oraz Muzeum Mikołaja Kopernika. Obiad w Domu Kopernika był ostatnim punktem wycieczki „Poznaj Polskę”. Wąskimi drogami Warmii autokar skierował się do Dąbrowy Białostockiej. Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej wszyscy mogli uczestniczyć w wycieczce. Na szczęście dopisała również pogoda i od czasu do czasu zza chmur wychodziło Słońce, o którym nasz rodak jako pierwszy napisał, że jest nieruchomym centrum Wszechświata, a Ziemia i pozostałe planety krążą wokół niego.

Wszystkim uczestnikom wycieczki bardzo podobał się wyjazd zwłaszcza, że mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić i bliżej poznać Olsztyn, Gietrzwałd i Frombork. 

Pomysłodawczynią szkolnej wycieczki była nauczycielka fizyki Jolanta Konstańczuk, a wspólnej opieki podjęła się nauczycielka geografii pani Marta Tolko-Kuziuta.