Ateny w pigułce

Zwiedzanie Aten to ostatni etap  w realizacji projektu „Uczniowie z Dąbrowy Białostockiej i lerapetry w orszaku Apollina” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) trwającego w ramach ,,Ponadnarodowej mobilności uczniów”.

Spacer po  Akropolu – rozpoczęliśmy od teatru Dionizosa i Odeonu, potem kolejne perełki: Propyleje,  Świątynia Nike, Partenon, Erechtejon. Ich walory zaprezentowała nam grupa historyczna, oczywiście w języku angielskim.

Kolejne punkty na trasie naszej wycieczki to Plac Konstytucji, budynek  greckiego parlamentu i Grób Nieznanego Żołnierza , gdzie obserwowaliśmy oryginalną zmianę warty, potem Stadion Olimpijski  – Stadion Panatenajski (zwany także Kallimarmaro), na którym odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie w 1896 roku. Tutaj zrealizowaliśmy kolejny punkt projektowy, otóż zatańczyliśmy taniec zorba ku radości i aplauzie licznie zgromadzonych turystów.

Potem kolejnymi atrakcjami naszej edukacyjnej wycieczki w  Atenach był Łuk Hadriana, świątynia Zeusa Olimpijskiego, i Ogrody Królewskie. Nie mogło także zabraknąć czas wolnego na zakupy na Placu Monastiraki czy tez spaceru po starej dzielnicy Aten, jaką jest Plaka.

Trzy ostatnie dni pobytu w Grecji były bardzo intensywne, gdyż wycieczka edukacyjna często jest męcząca, ale oczywiście ma swój urok, nie wspominając o jej walorach edukacyjnych.

tekst: Edyta Budnik     zdjęcia: Krzysztof Boruch, Gabriela Hajkowska