Działamy na zdalnym…

Od 19 października w Zespole Szkół im. gen. Nikodema Sulika realizowane jest, tak, jak w całym kraju zdalne nauczanie.  Uczniowie klasy wielozawodowej szkoły branżowej realizują na dzień dzisiejszy tylko zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących, ponieważ aż do 29 listopada zawieszone zostały zajęcia praktyczne. Uczniowie liceum mają okazję wrócić do systemu zajęć zdalnych znanych im z poprzedniego roku szkolnego. W tamtym okresie pracowaliśmy jako szkoła na wielu różnorodnych komunikatorach zaś od 19 października postanowiliśmy je ograniczyć tylko do MS Teams i dziennika elektronicznego. Tylko w skrajnych wypadkach komunikujemy się w inny sposób, szczególnie wtedy, gdy dotychczasowe działania nie przynoszą efektów. Zgromadziliśmy bazę danych kontaktowych do uczniów i ich rodziców oraz opiekunów prawnych w celu skutecznego działania w przypadku braku łączności oraz sytuacji związanych z zagrożeniem zdrowia i życia.

Wprowadzenie jednej platformy komunikacji było o tyle prostsze, ponieważ, już w poprzednim roku realizowaliśmy jako nauczyciele szkolenie z możliwości MS Teams w nauczaniu. Spodziewając się kolejnej fali pandemii,  w miesiącach wrzesień – październik wygenerowaliśmy konta nowym uczniom oraz nauczycielom. Obecnie zajęcia prowadzone są na podstawie wcześniej obowiązującego rozkładu.  W szkole funkcjonuje nadal internat  (mieszkają tam nasi uczniowie z Białorusi, oraz część młodzieży mającej problemy z nauką zdalną w swoim domu) oraz pracuje w reżimie sanitarnym stołówka szkolna. Modernizacji, już trzykrotnie uległ rozkład przerw, aby dostosować go do potrzeb uczniów. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem na zajęcia szkolne uczęszczały także osoby, które nie miały warunków do pracy we własnym gospodarstwie domowym. Były to pojedyncze przypadki, a tego typu problemy będą jeszcze bardziej ograniczane wraz z otrzymywaniem kolejnych partii sprzętu komputerowego, którym wspomaga nas Powiat Sokólski. Część sprzętu udało się pozyskać w ramach programu „Aktywna Tablica” .

Współpraca z organem prowadzącym przebiega sprawnie i merytorycznie a problemy rozwiązywane są na bieżąco. Mimo to liczymy, iż od 30 listopada uczniowie na nowo wypełnią szkolne korytarze i sale lekcyjne.

Chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom, uczniom i ich rodzicom oraz opiekunom za odpowiedzialne podejście do nowych wyzwań związanych ze zdalną edukacją. W istocie, w naszej szkole dokonała się rewolucja cyfrowa, podjęliśmy wyzwania i stale je realizujemy pomimo tak trudnych dla nas wszystkich czasów.

Jarosław Budnik – dyrektor szkoły