Już po raz czwarty w ZS im. gen. N. Sulika w Dąbrowie Białostockiej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Obchody Dnia Judaizmu ustanowił Episkopat Polski w 1997 r. a ich celem jest zbliżenie wyznawców judaizmu i chreścijan – katolików oraz przypominanie o wspólnych korzeniach obu religii.
Obchody XXIII Dnia Judaizmu pod hasłem ” Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” z „Księgi Wyjścia” wskazują na sferę sacrum w życiu człowieka i jego relacje z Bogiem.
Dzień Judaizmu obchodzony był 17 stycznia, w uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, w tym delegacja gmin żydowskich z Grodna i Lidy (p. Beniamin Jeruzalim i p. Michaił Dwilański – prezes gminy w Lidzie oraz znakomity skrzypek) oraz katoliccy duchowni ks. prof. dr. Tadeusz Krahel – historyk Kościoła i ks. katecheta Łukasz Ruminowicz.
Gościliśmy po raz kolejny dr. Tomasza Wiśniewskiego – wybitnego znawcę żydowskiej historii Podlasia, p. Mirosława Szuta – przedstawiciela Kościoła protestanckiego i fotografa, p. Dawida Gudela – dyrektora Centrum Trzech Kultur w Suchowoli oraz inne osoby zaangażowane w działania na rzecz przywracania pamięci o żydowskiej społeczności.
Jednym z tematów obchodów byli Sprawiedliwi, czyli Polacy, którzy z narażeniem życia pomagali prześladowanym Żydom. O małżeństwie Anny i Stanisława Krzywickich – Sprawiedliwych z Dulkowszczyzny k/Lipska opowiadał film „Historia mojej rodziny” nakręcony przez uczniów: Krystiana Hećmańczuka, Mateusza Czarkowskiego i Pawła Masłowskiego (I miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie „Nasi sąsiedzi – Żydzi” Chmielnik 2019) oraz p. Celnia Łazuk – Woroniecka – wnuczka Sprawiedliwych. Z kolei wykład ks. prof. dr. T. Krahela poświęcony był katolickim duchownym angażującym się w pomoc Żydom. Ks. prof. dr. Tadeusz Krahel udokumentował 80. przypadków katolickich księży i sióstr zakonnych ukrywających Żydów, niektórzy pomoc bliźnim przypłacili zyciem.
Na cmentarzu modlili sie Żydzi i chrześcijanie, młodzież realizująca projekt Szkoła Dialogu odczytała nazwiska żydowskich rodzin – ofiar Holokaustu.
Naszą uroczystość wspomogli medialnie p. Halina Raducha (portal i.sokolka), państwo Felicja i Tomasz Lewko (Sokółka TV), p. Marta Smolińska (TVP Białystok „Obiektyw”) oraz p. Tomasz Wiśniewski (Bagnówka).
Dorota Budzińska Lider Dialogu, zdjęcia M. Szut i T. Wiśniewski