Spotkanie z przedstawicielem Fundacji „Pomóż Im” – 02.12.2015

Zespół Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej od ubiegłego roku szkolnego uczestniczy w działaniach białostockiej Fundacji „Pomóż Im”, zajmującej się opieką nad dziećmi chorymi onkologicznie. Fundacja pomaga zarówno małym pacjentom, wymagającym opieki szpitalnej, jak również tym, którzy spędzają swoje ostatnie chwile w domu, pod opieką rodziny i wykwalifikowanego sztabu pracowników Fundacji. Działania Fundacji przybliżył naszej młodzieży jej pracownik – pan Grzegorz Bejda, który gościł w naszym Liceum dn. 2 grudnia 2015 r. Z przedstawionej prezentacji filmowej dowiedzieliśmy się, na czym polega opieka nad podopiecznymi, jakie są potrzeby Fundacji, jak i dlaczego warto pomagać chorym i ich rodzinom.
Zaprezentowany materiał ukazał trudne doświadczenia rodziców, którzy opiekują się dziećmi nieuleczalnie chorymi oraz przeżycia dzieci i nastoletnich pacjentów. O działalności Fundacji opowiadali jej pracownicy, między innymi Prezes Zarządu p. Arnold Sobolewski i lekarz Domowego Hospicjum dla Dzieci p. Dariusz Kuć. Wszyscy występujący w filmie podkreślali potrzebę pomocy innym, zarówno poprzez działania wolontariackie, takie jak wizyty na oddziale onkologicznym, jak i finansowe, np. zbiórki pieniędzy, bez których Fundacja nie mogłaby działać tak efektywnie jak dotychczas. Opieka nad pacjentami, zwłaszcza chorującymi w domu, wymaga znacznych nakładów pieniężnych. Często bywa tak, że rodzina chorującego nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb związanych z leczeniem dziecka, np. zakupu środków opatrunkowych lub higienicznych. Rodzice występujący w filmie z wdzięcznością wypowiadali się na temat działań Fundacji. Mówili o opiece medycznej, pomocy psychologicznej, przeprowadzonych remontach w mieszkaniach. Jak widać, działalność Fundacji, to nie tylko świadczenia typowo medyczne. Niezwykle istotne jest wsparcie drugiego człowieka w jego cierpieniu, życzliwa rozmowa, wspólne przeżywanie jakże trudnych chwil, których doświadcza cała rodzina. Dlatego też pracownicy i wolontariusze starają się umilać trudny czas choroby i rekonwalescencji organizując na oddziale wieczory filmowe, wspólne gotowanie, imprezy okolicznościowe i inne wesołe wydarzenia, dzięki którym pacjenci i ich rodziny mogą poczuć radość oraz nadzieję na wyzdrowienie.
Pan Grzegorz przybliżył młodzieży zadania wolontariusza na swoim własnym przykładzie, gdyż codziennie odwiedza pacjentów na oddziale. Mimo, że jest to trudne zadanie, to podkreślał, że od cierpiących dzieci można nauczyć się wielu pozytywnych wartości. Na pierwszym miejscu wymienił poczucie solidarności z drugim człowiekiem i chęć niesienia mu pomocy. Cierpiące dziecko uczy nas również wielkiej dobroci i miłości do świata. Każda pomoc, każdy uśmiech na twarzy dziecka i członków jego rodziny, to prawdziwy skarb, który możemy przekazać innym.
Na zakończenie spotkania o swoich doświadczeniach z pracy wolontariusza podczas ubiegłorocznych działań Fundacji opowiedziała nasza uczennica – Izabela Kirejczyk z kl. II a. Podkreśliła, jak ważną częścią zbiorowej pomocy staje się udział nawet jednej osoby. To naprawdę coś ważnego, kiedy możemy i chcemy pomóc innym, wówczas sami stajemy się lepszymi ludźmi.
Solidaryzując się z podopiecznymi Fundacji, posadziłyśmy żonkile, które – mamy nadzieję – pięknie zakwitną na wiosnę.

Eliza Bakun

DSCF6617 DSCF6620 DSCF6623 DSCF6643 DSCF6654